Sindikat fudbalera FIFpro tužio FIFA: Da li su fudbaleri postali moderni gladijatori?
Međunarodni sindikat fudbalera FIFpro tužio je Međunarodnu fudbalsku organizaciju (FIFA) sudu u Briselu zbog proširenja Svetskog klupskog prvenstva na 32 tima.
Prošireno Svetsko klupsko prvenstvo sa 32 tima trebalo bi da se održi u junu i julu 2025. godine u Sjedinjenim Američkim Država uprkos protivljenju FIFpro.
Šta se dogodilo?
FIFpro je naveo da je zabrinut zbog fizičkih i mentalnih zahteva koji se stavljaju pred igrače igranjem još jednog dugačkog turnira van zvanične sezone. Oni su u više navrata upozorili FIFA da se time grubo krše prava igrača i njihovih sindikata.
Osim od FIFpro, FIFA je dobila tužbu i od sindikata igrača iz Engleske i Francuske, tako da se očekuje da će slučaj sgiurno završiti na Evropskom sudu pravde.
FIFpro je odbacio tvrdnju FIFA da će rasporedom takmičenja obezbediti dovoljno odmora za igrače.
Šira slika
„Kada se uključe pripremni periodi i putovanja, turnir će verovatno stvoriti šest nedelja dodatnog rada za igrače u već prenatrpanom rasporedu. FIFA je time pokazala nedostatak pažnje za mentalno i fizičko zdravlje igrača, kao i zanemarivanje njihovog ličnog i porodičnog života“, navodi se u saopštenju FIFPro.
Organizacija Svetskog klupskog prvenstva 2025. godine znači da će najbolji svetski fudbaleri tri godine uzastopno igrati velika takmičenja van sezone, s obzirom na to da se Evropsko prvenstvo i Kup Amerike održavaju ove, a 2026. godine je Svetsko prvenstvo u SAD, Kanadi i Meksiku.
– Pošto su svi pokušaji dijaloga propali, sada je na nama da osiguramo da se osnovna prava igrača u potpunosti poštuju tako što ćemo to pitanje izneti pred sud – naveo je predsednik FIFpro Evrope David Terije.
FIFpro je inače prethodnih godina upozoravao na preopterećenost fudbalera kalendarima takmičenja koji diktiraju utakmice na svaka dva-tri dana, naročito u najjačim ligama. Fudbaler čiji klub igra i neki evorpski kup, uključujući i mečeve reprezentacije, u proseku godišnje može odigrati preko 70 utakmica, sa manje od dve nedelje odmora u kontinuitetu.
Sociolozi sporta i stručnjaci iz medicinske struke takođe su upozoravali u više navrata da je profesionalni sport u XXI veku postao gladijatorski posao i da je neophodno zakonski normirati količinu rada koja se zahteva od učesnika.
V. Ž./Kompas