Savet za štampu: Tabloidi gaze Kodeks novinara Srbije
Kodeks novinara Srbije reguliše izveštavanje, nastojeći da ono bude uravnoteženo, tačno, pa i pristojno. Tabloidi ga rutinski krše.

Studenti ili rulja_ Nezadovoljni mladi ljudi ili "antisrbi"? Tabloidi ne biraju reči. (Foto: FoNet/Marko Dragoslavić)
Vodeće dnevne novine u Srbiji u drugoj polovini 2024. su 5.978 puta u 4.110 prekršile Kodeks novinara Srbije, saopštio je u petak Savet za štampu.
Monitoring je pokrio izveštavanje tih listova od 1. jula do 31. decembra, rekao je medijima novinar i član Saveta Bojan Cvejić.
Kodeks najčešće kršili Alo, Informer i Srpski telegraf
Prema njegovim rečima, Kodeks je najčešće kršio Alo, 1.605 puta u 1.133 tekstova. Slede Informer sa 1.314 prekršaja u 805 tekstova, i Srpski telegraf sa 1.167 prekršaja u 701 prilogu.
Najmanje prestupa Savet je pripisao dnevnicima Danas i Nova, sa 20 i 95 slučajeva.
Najčešći prekršaj tiče se istinitosti izveštavanja, u 2.426 slučajeva. To je značajno više nego u uporedivom periodu prethodne godine.
Slede povreda privatnosti, u 1.399 slučajeva, a standard novinarske odgovornosti prekršen je u 1.231 slučaju, naveo je Cvejić.
Tabloidi fokusirani na domaće političke teme
Prema njegovim rečima, Kodeks je najčešće kršen pri izveštavanju o domaćim političkim temama. Slede takozvana crna hronika i estradne teme.
Novinarka Vera Didanović je rekla da je Kodeks posebno često prekršen pri izveštavanju sa protesta oko litijuma i tragedijom u Novom Sadu.
Ona je ukazala da je izveštavanje o tim događajima bilo selektivno, uz prećutkivanje činjenica.
Dalje, učesnici protesta su redovno pogrdno etiketirani kao “lažni ekolozi” letos ili o “lešinari”, “hejteri” na “antisrpskim” protestima tokom zime, rekla je Didanovićeva.
Lični napadi
Tabloidi su vodili i kampanju i protiv pojedinih ličnosti, poput višemesečnih napada na zamenicu glavnog urednika FoNeta, Tamaru Skrozzu.
U nizu tekstova Skrozza je bila satanizovana. Pritom, uočeni su prekršaji Kodeksa koji se tiču istinitosti izveštavanja i onih koje zabranjuju predstavljanje nagađanja kao činjenice, a sve uz upotrebu nedoličnog govora, zaključila je Didanovićeva.
Savet za štampu na svom sajtu navodi da je nezavisno, samoregulatorno telo koje okuplja izdavače, vlasnike štampanih i onlajn medija i profesionalne novinare.
Zadužen je, između ostalog, da prati poštovanje Kodeksa novinara Srbije.
Fonet, Kompas