Sankcije SAD: Koliko košta izlazak Rusije iz NIS-a
Izlazak Rusije iz NIS-a bi mogao državu da košta više milijardi evra. Sve to pod uslovom da Rusi uopšte hoće da prodaju svoj udeo, a Amerikanci odobre prodaju

NIS (Foto:FoNet/vojvodinauzivo.rs printscreen)
Srbija će ponuditi Rusiji da otkupi njihov udeo u NIS-u, ali je pitanje po kojoj ceni. Goran Radosavljević, profesor na FEFA fakultetu, kaže za “Novu ekonomiju” da postoji računica koliko bi otkup ruskog udela mogao da košta.
Iz ugla berze
Za Nenada Gujaničića, berzanskog brokera, pitanje koliko će nas otkup koštati trenutno je najvažnije: “Ipak, procena može da bude subjektivna, ali bi se većina ekonomista složila da tržišna cena NIS-a nije realna, s obzirom na to da se postiže slabim trgovanjem. Da su normalne okolnosti, da Gaspromnjeft jednostavno želi da proda svoj udeo, cena bi mogla da bude i dva ili dva i po puta veća. Ovo su ipak vanredne okolnosti i dosta toga zavisi i od političkih faktora.”
Odakle nama tolike pare
“Hoćemo da platimo, imamo para, samo nam recite gde i kome da platimo”, rekao je Aleksandar Vučić nakon uvođenja sankcija NIS-u, jer Srbija neće ni od koga ništa da “otima”. S druge strane, Radosavljević kaže da u budžetu Srbije nema novca ni za tekuće stvari, a pogotovo ne za vanredne izdatke.
Kako ide NIS-u
Finansijski izveštaj NIS-a za 2023. godinu pokazuje da je ova kompanija ostvarila prihod od 3,37 milijardi evra. Od toga, neto dobitak iznosio je oko 360 miliona evra. Što se tiče dividendi, NIS je tokom 2023. godine u bruto iznosu akcionarima isplatio oko 89,5 miliona evra. Rusi su postali većinski vlasnici NIS-a 2008. godine, kada je Gaspromnjeft kupio 51 odsto akcija NIS-a za oko 400 miliona evra.
J.G./Vreme