Rep o Majci Terezi, polugoli muškarac koji iskače iz jajeta, vrišteće veštice: Šta smo videli u prvom polufinalu Evrovizije
Rep o Majci Terezi, polugoli muškarac sa šiškama koji izlazi iz gigantskog jajeta od džinsa, vrišteće veštice ili kako strani mediji pišu ’svetsko prvenstvo LGBTQ+ osoba’. U jeku dva rata, sinoćnje veče je u Malmeu obeležilo prvo polufinale 68. Pesme Evrovizije.
U finalu u subotu, 11. maja, slušaćemo predstavnika Hrvatske Baby Lasagna, predstavnicu Srbije Teodoru Pavlovsku, odnosno Teju Doru, kao i slovenačku pevačicu Sara Briški Cirman, koja nastupa pod imenom Raiven, a izvodi pesmu Veronika.
To su ujedno i jedine tri zemlje bivše Jugoslavije koje učestvuju na ovogodišnjoj Pesmi Evrovizije.
U finale su se plasirali i Portugal, Ukrajina, Litvanija, Finska, Kipar, Irska i Luksemburg, koji se posle više od tri decenije vratio na takmičenje.
Kako je sve proteklo i kakve su reakcije
Definitivan trend na ovogodišnjem takmičanju su brze pesme. Ovo se može prepisati delom zbog nedostatka žirija u polufinalima, a i uticaja prošlogodišnjeg predstavnika Finske sa pesmom „Cha Cha Cha“.
Predstavnica Kipra Silia Kapsis nastupila je prva sa pesmom „Liar“ energičnim nastupom i zahtevnom koreografijom.
Odmah za njom, nastupila je naša predstavnica Teja Dora i ostavila pod utiskom celu arenu. O svojoj pesmi kaže da „Ramonda ima više značenja, ali onako kako ja volim da je vidim jeste kao jedan srpski feniks. Govori o tome kako iz velike patnje može da se izađe kao pobednik, baš kao što je ramonda“.
Litvanija je nastupila pod brojem tri i njen izvođač Silvester Belt peva o istraživanju svoje seksualnosti u homofobičnom okruženju tokom odrastanja, kao i kako potiskivanje tih emocija duboko utiče na njega.
Po reakcijama, čini se da je najveći šok na publiku ostavio Irski they/them umetnik pod imenom Bambi Thug sa numerom Doomsday Blue.
Bambie Thug svoju muziku opisuju kao „vidža-pop“, po ravnoj ploči sa slovima, brojevima i nekim simbolima, a koja se koristi za komuniciranje sa demonima ili duhovima preminulih. Svoj muzički stil smatra fluidnim, kao i svoj rodni identitet.
Protiv je učešća Izreala na Evroviziji usled rata sa Palestinom i kao primer navodi isključivanje Rusije iz ovog takmičenja.
Na sinoćnoj konferenciji za novinare izjavila je da su joj organizatori takmičenja naredili da promeni svoju scensku šminku pre nastupa i da mora da bude u skladu s pravilima takmičenja o političkim izjavama. Bambi je na svom telu želela da ima natpise s porukama kao što su „prekid vatre“ i „sloboda Palestini“.
Ukrajinu je predstavila numera Teresa & Maria i uz etno i urbani hip-hop miks šalju poruku o ljubavi, milosrđu i poštovanju.
Marko Purišić ili Baby Lasagna jedan je od glavnih favorita ovogodišnje Pesme Evrovizije. Izveo je svoju numeru „Rim Tim Tagi Dim“. Pesma je o dečaku, momku koji napušta svoje selo u potrazi za boljim životom. Preciznije, reč je o odlivu mozgova iz zemlje.
Euforiju oko Evrovizije i Bejbi Lazanje, hrvatski mediji porede sa onom kakva je bila tokom Svetskog fudbalskog prvenstva u Rusiji 2018. godine, kada je reprezentacija Hrvatske igrala finale protiv Francuske (2:4).
Sloveniju ove godine predstavlja Raiven sa pesmom Veronika. Inspiracija za ovu numeru je priča o Veroniki Desenićkoj, drugoj ženi celjskog grofa Fridriha Drugog.
Finska ove godine na takmičenje Evrovizija 2024 šalje duet pod nazivom Windows95man i pesmom „No rules“. Ostali su upamćeni po polugolim izvođačem koji je izašao iz velikog jajeta od džinsa.
Iolanda je sa svojom numerom „Grito“ gde kombinuje pop, R&B, kao i tradicionalne portugalske i iberijske korene predstavila Portugal.
Nakon 31 godine, Luksemburg je ponovo na Evroviziji sa predstavnicom Tali i pesmom „Fighter“.
Revijalno je nastupila Eleni Furerira, predstavnica Kipra na Evroviziji 2018 sa pesmom Fuego i Šanel sa pesmom „SloMo“.
Erik Sade iz Švedske, koji je takođe nastupao u uvodnom, revijalnom delu šoua, oko zgloba je nosio kefiju – vrstu marame kojom ljudi žele da pokažu da su propalestinski nastrojeni.
„Pesma Evrovizije je TV emisija uživo. Svi izvođači su upoznati sa pravilima takmičenja i žalimo što je Erik Sade odlučio da ugrozi nepolitičku prirodu događaja“, rekla je portparolka Evropske radiodifuzne unije (EBU), organizatora manifestacije.
U finale se nisu plasirali predstavnici Poljske, Islanda, Moldavije, Azerbejdžana i Australije.
Ovogodišnje izmene
Organizatori Pesme Evrovizije u Malmeu najavili su brojne promene na ovogodišnjem takmičenju.
U polufinalnim večerima uživo nastupaju direktni finalisti i to tokom takmičarskog dela, a ne revijalnog – predstavnici Velike Britanije, Italije, Nemačke, Francuske, Španije i ovogodišnjeg domaćina Švedske.
Sinoć su nastupili predstavnici Velike Britanije Olly Alexander, Švedske Marcus & Martinus i Nemačke ISAAK.
Osim toga, doći će i do promene u glasanju tokom finalne večeri – gledaoci više neće morati da čekaju da poslednja numera bude izvedena, već će moći da glasaju za svoje favorite od početka prve takmičarske kompozicije.
Ko su favoriti?
Hrvatski predstavnik Bejbi Lazanja odlično se kotira na kladionicama i trenutno je među favoritima za pobedu. Na drugom mestu je Švajcarska, Italija na trećem, Ukrajina na četvrtom. Za Irsku se predviđa da će zauzeti peto mesto.
Srbija je na 26. mestu ove liste.
Kontroverzno učešće Izraela i rigorozna kontrola
Drugo polufinale je u četvrtak, 9. maja, kada će nastupiti i izraelska predstavnica Eden Golan oko čijeg učešća je bilo dosta polemika i zahteva da se Izrael isključi zbog rata u Gazi. Uoči Evrovizije ona je dobijala i pretnje smrću.
Najavljene su i demonstracije protiv Izraela zbog rata u Gazi, zbog čega su švedske vlasti pojačale bezbednosne mere u Malmeu.
Eden Golan će pevati pesmu pod nazivom „Uragan“ (Hurricane), odnosno prerađenu verziju pesme „Oktobarska kiša“ (October Rain), za koju se smatralo da se odnosi na napade Hamasa na Izrael 7. oktobra.
Nakon što su organizatori zabranili pesmu zbog političkog sadržaja, predsednik zemlje Isak Hercog zatražio je da se izvrše „neophodne izmene“ kako bi Izrael mogao da se takmiči. Pesma sada govori o ženi koja prolazi kroz ličnu krizu, saopštio je izraelski javni servis Kan. Predstavnica Izraela, 20-godišnja Eden Golan, navodno je zatvorena u hotelskoj sobi do nastupa zbog povećane zabrinutosti za bezbednost.
U decembru je Islandsko udruženje kompozitora i tekstopisaca objavilo saopštenje u kojem se navodi da je zbog vojne akcije, učešće Izraela nespojivim sa događajem „koji karakteriše radost i optimizam“.
Slične primedbe iznete su u Finskoj, Norveškoj, Danskoj, i Švedskoj, a mnogi ističu da je Rusiji zabranjeno učešće na takmičenju od invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Organizatori Evrovizije su se do sada opirali pozivima da se Izraelu zabrani učešće, navodeći da su situacije u Ukrajini i Gazi različite.
K.Simonović/Kompas