Rektor posle sastanka sa premijerom: Najkonstruktivniji razgovor do sada

Rektor je, kaže, uveren da premijer razume zahteve akademske zajednice, jer je i sam njen član.

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić (Foto: FoNet / Milena Vlajić)

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je danas, posle razgovora u Vladi Srbije sa premijerom Đurom Macutom da je ovaj sastanak bio najkonstruktivniji do sada.

Đokić je novinarima ispred Vlade, gde se održava protest Pobunjenog univerziteta, rekao da se razgovaralo o:

  • naknadi materijalnih troškova fakultetima koji nisu isplaćivani od kraja aprila,
  • zahtevu da se rasformira radna grupa za izradu novog zakona o visokom obrazovanju,
  • davanju kvota za upis budžetskih studenata za novu školsku godinu i
  • ukidanju Uredbe koja reguliše odnos nastavnog i naučnog angažovanja.

“O svim detaljima smo razgovarali i očekujem da ćemo u narednom periodu imati konstruktivna rešenja”, rekao je Đokić. Novi termin sastanka, ipak, nije dogovoren.

“Neće biti moguće rešiti sve odjednom, ali se ide ka tome da se na neki način realizuju zahtevi i da se završi ova školska godina kako bi se upisala nova generacija studenata”, dodao je rektor.

Bez garancija

Đokić je rekao da nema nikakvih garancija da će zahtevi biti ispunjeni, ali se razgovaralo o tome da se naprave predlozi kada bi šta moglo da se realizuje: “Ne mogu da govorim u ime Vlade. Mislim da je premijer razumeo šta su naši zahtevi, on je isto profesor, član akademske zajednice i nadam se ćemo pronaći zajednički jezik.”

Đokić nije mogao da odgovori da li će kvote za upis studenata na budžet biti date pre nadoknade nastave na fakultetima.

FoNet

Pročitajte i: