Rektor Đokić: Doživeo bih kao čast poziv studenata da budem na izbornoj listi
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić saopštio je da bi nakon isticanja studentskog zahteva za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora eventualni poziv da bude na njihovoj listi doživeo kao gest poverenja i ukazanu čast.
Rektor Vladan Đokić (Foto: FoNet / Milena Vlajić)
Kao univerzitetski profesor, rektor Univerziteta u Beogradu i građanin Srbije dosledno, savesno i odgovorno podržavam legitimne studentske zahteve za beskompromisnu vladavinu prava u našoj zemlji, naveo je Đokić u pisanoj izjavi dostavljenoj FoNetu.
Ukoliko studenti odluče da oforme svoju izbornu listu na kojoj bi se našli i nastavnici Univerziteta u Beogradu, podsećam da to ne bi umanjilo njihov akademski integritet, niti bi narušilo autonomiju univerziteta, pod uslovom da se delovanje ne odvija u okviru obrazovnih institucija, odnosno u prostorima fakulteta i Univerziteta, ukazao je Đokić.
On je podsetio da Ustav Srbije, u članu 52, svim građanima garantuje pravo da biraju i da budu birani i ukazao to važi za sve odrasle i poslovno sposobne građane, uključujući i studente i univerzitetske profesore, koji su svoje znanje, iskustvo i integritet i do sada stavljali u službu društva i javnog interesa, bez obzira na javnu funkciju koju su u tom trenutku obavljali, sve dok se time ne krše važeći propisi i pravila ustanova, koja zabranjuju jedino i isključivo političko organizovanje i delovanje u prostorima fakulteta i Univerziteta.
FoNet