Referendumsko pitanje: Volite li Vučića

Aleksandar Vučić pozvao je na referendum o tome – da li da on ostane predsednik države. Međutim, Ustav kaže da to kao mogućnost ne postoji

(Foto: Aleksandar Barda, Fonet)

Još jedan spin stiže iz vrha vlasti – Aleksandar Vučić sada poziva na savetodavni referendum o svojoj smeni. Taj poziv je, kako tvrdi predsednik Srbije, isprovociran rezultatima istraživanja Crte, prema kojem 61 odsto stanovnika Srbije podržava studentske proteste, a 52 odsto njih bi glasalo za razrešenje predsednika Republike na referendumu.

Spin versus realnost

Mogućnost razrešenja predsednika republike savetodavnim referendumom ne postoji kao mogućnost u Ustavu Srbije, za “Vreme” objašnjava Nebojša Vladisavljević, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu.

On dalje smatra da je ovo način predsednika da skrene pažnju sa protesta, odnosno zahteva za krivičnom i političkom odgovornošću za pad nadstrešnice u Novom Sadu. Takođe, mišljenje da se taj referendum i neće zaista dogoditi.

Kako zaista stoje stvari

Ustav kaže: mandat predsednika prestaje kada mu istekne mandat, ostavkom ili razrešenjem.

Odluka o razrešenju donosi se u Narodnoj skupštini ukoliko se smatra da je predsednik povredio Ustav. Samu inicijativu pokreće najmanje trećina narodnih poslanika, zatim Ustavni sud odlučuje da li je predsednik zaista prekršio Ustav, pa ako odluči da jeste, procedura se vraća u Narodnu skupštinu gde najmanje dve trećine poslanika može da razreši predsednika, pojašnjava Vladisavljević. Druge mogućnosti nema.

J.J./Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: