Berlin sledi SAD: Ukrajina sme nemačkim oružjem po ciljevima u Rusiji

Brzo posle Amerikanaca, i Nemci su Ukrajini dozvolili da koriste njihovo oružje protiv ciljeva na ruskoj teritoriji. Odluka reflektuje promenu na terenu, odnosno reakcija je na ruski napad na Harkov.

Kijev je od Berlina dobio zeleno svetlo da iz nemačkog oružja puca po ciljevima u Rusiji. To se praktično tiče samo novog harkovskog fronta. (Foto: Kay Nietfeld, dpa)

Nemačka vlada dozvolila je Ukrajini da oružjem koje joj je poslala gađa vojne ciljeve u Rusiji. Promenu stava Berlin objašnjava promenom stanja na terenu, javila je dpa.

Ministar odbrane Boris Pistorijus objasnio je opisao kao „strateško prilagođavanje“.

„Odluka je ispravna. To smo uvek radili od početka Putinovog rata protiv Ukrajine – prilagođavali smo se situaciji i usklađivali strategiju“, rekao je Pistorijus u petak u Kišinjevu.

On je naglasio da je odluka vlade u skladu sa međunarodnim pravom.

Vlada: Ukrajina sme da se brani od napada udarima i preko granice, domet imaju haubice i rakete

„Poslednjih nedelja Rusija je pripremala, koordinirala i izvodila napade posebno na oblast Harkova, sa položaja u ruskoj pograničnoj oblasti u neposrednoj blizini“, izjavio je portparol nemačke vlade Štefen Hebeštrajt (Steffen Hebestreit).

Ukrajina prema međunarodnom pravu ima pravo da se brani od napada, rekao je Hebeštrajt.

Prethodno dozvolu dali Amerikanci

Teoretski, za odbranu od napada iz pograničnog područja u obzir može da dođe više vrsta nemačkog oružja u Ukrajini. Na primer, samohodne haubice 2000 i raketni bacač Mars II.

Neposredno pre nemačke vlade, SAD su saopštile da dozvoljavaju Ukrajini da koristi američko oružje u ograničenom obimu protiv ciljeva na teritoriji Rusije.

To međutim važi samo za protivudar, za odbranu Harkova, rekao je jedan portparol američke vlade.

Ukrajinska vojska treba da bude u stanju da preduzme akciju protiv ruskih snaga „koje ih napadaju ili se spremaju da ih napadnu“. Mimo toga, upotreba američkog oružja na ciljevima u Rusiji ostaje zabranjena.

Savetnici za nacionalnu bezbednost SAD, Francuske, Velike Britanije i Nemačke su o upotrebi zapadnog oružja vodili intenzivne razgovore 29. i 30. maja.

Kompas