Rajzing Ranke, ambasadorka SAD u Crnoj Gori: Mediji su na Zapadnom Balkanu delimično slobodni

Američka ambasadorka u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke izjavila je da u celom regionu Zapadnog Balkana postoje pretnje i izazovi slobodi informisanja, ali mediji uprkos tome nastavljaju svoj rad da vlasti drže odgovornim za svoje ponašanje i informišu građane.

Ilustrativna fotografija (Izvor: Envato)

Rajzing Rajnke je, na otvaranju dvodnevne medijske konferencije u okvoru Programa podrške medijima Balkana (BMAP), ocenila da su održivost, nezavisnost i profesionalizam medija osnov dobrog informisanja građana i prosperitetnog funkcionisanja demokratije.

Nema nazadovanja u profesionalnosti

Ona navodi da je situacija u Crnoj Gori, slična kao i u ostalim zemljama regiona, a to je da su mediji delimično slobodni.

Situacija može biti i gora, dodala je Rajzing Rajnke i ukazala na „susede na Istoku“.

Prema njenim rečima, Zapadni Balkan je napravio napredak, ali posao i dalje predstoji kako bi se osiguralo da nema nazadovanja u smislu profesionalnosti i sposobnosti da mediji govore istinu i pravovremeno i objektivno informišu građane.

Ona je pozdravila usvajanje Medijske strategije u Crnoj Gori, ocenivši da postoji medijski pluralizam, ali i izazovi da se unapredi profesionalnost medija i nezavisnost od političkog i poslovnog uticaja.

Opasne ideje zakona o stranim agentima

Rajzing Rajnke je posebno ukazala da nedavne napore pojedinih politčkih aktera da se usvoji zakon o stranim agentima, koji nije opasnost za organizacije civilnog društva, već i za medije – „koji su agenti nezavisnosti i slobode“.

To je posebno problemantično u situaciji kada imate prostor propagande, malignog uticaja spoljnih aktera i njihovim proksija na orkuženje u kojem rade mediji, naglasila je ambasadorka SAD.

Rajzing Rajnke je podsetila i na nerešen slučaj ubistva novinara Duška Jovanovića i napad na novinare u Crnoj Gori koji baca senku na medijske slobode novinara i medijskih kuća.

FoNet