Protest u Nišu: Dekan i kolegijum Medicinskog fakulteta prete krivičnim prijavama studentima u blokadi

Studenti Medicinskog fakulteta u Nišu protestuju protestuju ovog ponedeljka ujutro uz poziv građanima da dođu i pruže im podršku, jer su zabrinuti da bi dekan mogao da pozove policiju kako bi razbio blokadu tog fakulteta.

Protest ispred Medicinskog fakulteta u Nišu (Foto: FoNet/Gradimir Nikolić)

Profesori Slobodnog univerziteta su čak prespavali na fakultetu kako bi pružili podršku.

Jedan od predstavnika studenata medicine u blokadi Dušan Tasić kaže da su se okupili zbog dopisa dekana.

„Dopis može biti protumačen kao pretnja, gde se navodi da će, ako ne napuste zgradu svog fakulteta, studenti da snose posledice. Ovde smo sada u nadi da policija neće da dođe, da nećemo da imamo scenario koji se dogodio u Novom Sadu na DIF-u“, kazao je Tasić.

Tasić ističe da „nije istina da veliki broj studenata želi da se vrati na nastavu“.

„Dobili smo nezvaničnu informaciju da je plan da nastavno i nenastavno osoblje u grupama svaki dan proba da uđe na fakultet i da bude zvana policija kad to ne budu mogli“, kaže Tasić.

Šta traži dekanski kolegijum od studenata?

Dekanski kolegijum Medicinskog fakulteta u Nišu dostavio je ranije studentima u blokadi upozorenje da će biti krivično i disciplinski gonjeni ako do 4. maja ne okončaju blokadu te visokoškolske ustanove, prenele su Niške vesti.

„Obaveštavamo vas da ste u obavezi da najkasnije do 4. maja napustite sve prostorije Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu koje ste protivzakonito uzurpirali, bez odobrenja dekana fakulteta, i time onemogućili nastavnom i nenastavnom osoblju obavljanje poslova u skladu sa Zakonom i ostalim opštim aktima“, piše u obaveštenju kolegijuma.

Dekan tvrdi da nije pozvao policiju

Dekan Medicinskog fakulteta u Nišu Aleksandar Mitić izjavio je FoNetu, povodom protesta koji se od jutros događa ispred te visokoškolske ustanove, da niko nije pozvao policiju i da studente niko ne dira.

„Niko im nije zvao policiju, niko ih ne dira, niti ih napada. Oni su zauzeli tu zgradu, kažu da je njihova, nije od države nego je njihova. Niko ih ne dira“, tvrdi Mitić.

Mitić je ujedno ocenio da su studenti uzurpirali zgradu Fakulteta, dodajući da ne zna zašto im je to trebalo.

„Ko im je pretio policijom? Ja nisam video u dopisu da im je prećeno policijom“, rekao je Mitić.

Krivične prijave na čekanju

Prema njegovim rečima, jutros je prošao pored Medicinskog fakulteta i video okupljene, ali nije video policiju.

Povodom najavljenih disciplinskih postupaka i krivičnih prijava, Mitić je odgovorio: „To ćemo videti“.

Dodao je da treba da odgovara svako ko je prekršio zakon.

Kompas/FoNet