Privedeni aktivisti ne odustaju od borbe i poručuju: Litijum se neće kopati
U policiju je prvo pozvan na informativni razgovor u svojstvu oštećenog, a onda mu je rečeno da je protiv njega raspisana potraga.
Ivan Bjelić (Foto: FoNet Prinskrin)
Ovo je za N1 rekao aktivista Ivan Bjelić koji je nakon sinoćnjeg protesta protiv iskopavanja litijuma i bora u Gornjem Milanovcu bio u policiji. Osim njega, u Novom Sadu je privođen i aktivista Branislav Đorđević.
Šta se dogodilo
Bjelić je bio jedan od govornika na protestu. Kada je izašao da se obrati okupljenima, kako kaže, jedan momak je istrčao iz mase i počeo da dobacuje Bjeliću kako je strani plaćenik i izdajnik. Redari su ga udaljili, a Bjelić je pozvan da da izjavu u svojstvu oštećenog.
Međutim, kada je završio sa izjavom, policajac koji je bio tu ga je obavestio da je dobio poziv iz Odeljenja za visokotehnološki kriminal.
„Pominjan je i SBPOK, gde kažu da je za mnom raspisana potraga zbog objave na Instagramu i da ću morati da dam još jednu izjavu malo kasnije. Kada sam davao tu izjavu, utvrđeno je da je to zbog objave na Instagramu, onog dana kada je bio protest ispred Ustavnog suda, gde sam ja napisao da je Ustavni sud ukinuo odluku Vlade i da je time projekat Jadar ponovo živ, a da je država time proglasila rat svom narodu“, naveo je Bjelić.
Prema njegovim rečima, na teret mu se stavlja pozivanje na nasilno rušenje ustavnog poretka. Bjelić je to demantovao.
A u Novom Sadu…
Branislav Đorđević je priveden u Novom Sadu na svom radnom mestu.
„Mislim da su se uplašili i da im je zasmetalo to što je u Novom Sadu izašlo toliko ljudi. Ipak je ovo grad našeg premijera Miloša Vučevića. Po mene su došla tri inspektora“, kazao je Đorđević i dodao da ih takvi pritisci neće zaplašiti.
N1 / Kompas