Premijer liga postaje fudbalski rijaliti: Od klubova se traži da puste kamere u svlačionice, a igrači da daju intervjue tokom utakmice

Engleska fudbalska Premijer liga započela je pregovore o prodaji TV prava za novi četvorogodišnji period. Međutim, predlog koji je poslat na adrese svih klubova o izmenama formata televizijskih formata izazvao je polemiku koja je procurela i u javnost.

Foto: FoNet/AP

Nacrt televizijskog formata Premijer lige za naredne četiri godine predviđa mnoge izmene koje po oceni medija i fudbalskih aktera „amerikanizuju“ Premijer ligu.

Šta je sporno?

Od klubova se zahteva da od sledeće sezone medijima pred svaki meč dostave listu petorice igrača koji će igrati u prvom timu, a koji moraju biti dostupni za intervju tokom utakmice. Kada se kaže tokom utakmice, misli se pre početka utakmice, odnosno pre nego što izađu iz tunela, kao i odmah po završetku prvog i drugog poluvremena, pre nego što odu u svlačionicu na odmor, osveženje i savetovanje sa trenerom.

Novinari ne bi smeli da uzimaju izjave od svih pet igrača, ali bi od njih petorice imali pravo da izaberu dvojicu za koje smatraju da su u tom trenutku zanimljivi javnosti.

Ublažavanje ovog zahteva klubovima stoji u vidu klauzule po kojoj bi „novinari mogli da tokom utakmice postavljaju samo pozitivna pitanja“ kako ne bi uznemirili igrače. Kritička pitanja bi mogli da postavljaju samo u intervjuu po završetku meča.

A kamere u svlačionici?

Svi klubovi morali bi da u svlačionicu puste kamermana pre utakmice, na poluvremenu i posle utakmice. Treneri bi imali pravo da sami isključe ton kada ne žele da javnost nešto čuje, ali bi kamere mogle da snimaju table sa nacrtanom taktikom i instrukcijama.

Za trenere bi postojao određeni veto kada kamere ne smeju da snimaju, ali to bi moglo da traje najviše nekoliko minuta i nije definisano kako bi u praksi funkcionisalo.

Šta kažu igrači i treneri?

Sindikat fudbalera naveo je da bi ovo predstavljalo dodatno opterećenje za igrače koji su inače u najjačoj ligi sveta pod velikim psihofizičkim pritiskom.

„Izgleda da naše mišljenje nije važno. Uvažava se mišljenje medija, emitera, FIFA, UEFA i Premijer lige, Mi želimo najbolje za fudbal, a ako smo premoreni od svega ne možemo da igramo na visokom nivou“, rekao je golman Liverpula Alison Beker.

Sličnog stava je i trener Mančester junajteda Erik ten Hag.

„Najbolji igrači igraju previše utakmica, već su preopterećeni. Nije dobro za fudbal da se zaviruje i u intimu svlačionice. Razumem da je to dobro za komercijalnu stranu fudbala, ali negde ipak mora da postoji granica“, naveo je Ten Hag.

V. Ž. / Kompas

Pročitajte i: