Postavljanje granica na poslu: Zašto je važno reći “ne”

Šta će se desiti ako šefu kažete “ne” na nerazuman zahtev? Pomisao na postavljanje granica, bilo na poslu ili u svakodnevnom životu, često izaziva strah i frustraciju. Ipak, one štite naš unutrašnji mir i blagostanje i zato je važno naučiti kako ih postaviti na pravi način.

Kao i svaka nova veština, postavljanje granica postaje lakše kroz praksu (Ilustrativna fotografija, Envato)

Stručnjaci za blagostanje zaposlenih i zaposleni podelili su strategije za postavljanje zdravih granica, piše AP. Evo ih. 

Agresivno planiranje

Ako želite da smanjite obaveze, dodavanje radnih zadataka u kalendar možda deluje kontraproduktivno, ali zapravo pomaže u većoj kontroli i planiranju vašeg vremena.

Bobi Duton, osnivač kompanije za organizaciju događaja GBM6, koristi tehniku „agresivnog planiranja“. Svakog ponedeljka u 14 časova zakazuje zadatke koje obično odlaže (obrada ugovora i faktura). Isto tako, planira vreme i za svakodnevne rutinske obaveze (pravljenja kafe, šetanja psa i obroka).

Napišite unapred šta ćete reći

Ako niste navikli da kažete „ne“, možete unapred napisati šta ćete reći i vežbati to. Rečenice poput „Ovo je previše za mene“ ili „Dali ste mi sedam priča, mislim da mogu da završim četiri ili pet“ mogu pomoći. 

Ne morate objašnjavati svoje razloge kada odbijate zahtev, kaže Kara Hauzer, konsultatkinja za motivaciju zaposlenih. Jednostavno možete reći da niste dostupni u to vreme, uz „Hvala što ste pitali, nadam se da ću imati više vremena sledeći put“.

Ako osoba kojoj uputite „ne“ pokuša da se raspravlja, možete odgovoriti sa: „Razumem kako se osećaš. Ali, ovo je ono što sam odlučio da uradim tog dana“, rekla je Hauzer.

Preduzetnica Amber Krasinski odrasla je u sredini gde je reći „ne“ šefu moglo značiti gubitak plate. Osnovala je marketing kompanije IvyHill Strategies i brine se da će izgubiti klijente ako odbije projekat. „Još ne“ je fraza koja joj pomaže u situacijama kada je prihvatanje još jednog posla previše.

Upoznajte svoje granice

Kada vas neko pita da pomognete, često je primamljivo odmah pristati. Međutim, ponekad je bolje da se uzdržite. Kada dobijete novi zahtev, odvojite pet minuta da procenite svoj obim posla, nivo energije i prioritete pre nego što odgovorite, savetuje Isra Nasir, psihoterapeutkinja u Njujorku.

Nasir kaže da je njen bivši šef često slao poruke sa pitanjima vezanim za posao u 22 časa, petkom i subotom. „Nisam rekla, ‘Nemojte mi slati poruke. „Rekla sam: ‘Možemo li se dogovoriti da sve proverimo petkom pre vikenda? Reći ćete mi sve što Vam treba, a ja ću moći da isplaniram svoje vreme.’”

Iskoristite tehnologiju

Mobilni uređaji olakšavaju rad od bilo gde, ali samim tim je i postavljanje granica teže.

Nasir je, nakon što je primetila da prečesto proverava mejlove vikendom, premestila Gmail aplikaciju sa početne stranice telefona na drugu od petka do nedelje.

Pažljivo prihvatajte sastanke

Danas je lako preopteretiti svoj kalendar pozivima zbog online sastanaka. Prihvatanje svakog poziva može ostaviti malo vremena za drugi posao.

Zaposleni bi trebalo da imaju pravo da napuste sastanak koji nije relevantan za njih, ako je to prihvaćeno u tom radnom okruženju, smatra Dženin Pelosi, izvršna direktorka norveške kompanije Neat.

Ako niste sigurni da li je sastanak koristan, možete unapred zatražiti agendu ili pitati koji je željeni ishod.

Postavite vremenski okvir

Izdavačica Lori Perkins (65) radila je 12 do 16 sati dnevno dok je dijagnoza raka nije zaustavila. Tokom hemoterapije, mogla je da radi samo četiri sata dnevno.

Nakon lečenja, rekla je: “Shvatila sam da ću preživeti, i onda sam sebi postavila pitanje: ‘Da li želim da nastavim da radim ovo?’”

Sada vlasnica RAB, ona sebe ograničava na oko 50 sati rada nedeljno. Stoga uspeva da oceni manje tekstova koji pristužu. Umesto slanja odbijenica, ona kaže autorima da se jave za tri do šest meseci kada bude manje haotično.

Vežba reći „ne“ u svojoj glavi i u svom dnevniku, gde takođe beleži šta se desilo nakon što je rekla „ne“. Zbog toga, kako kaže, ima više vremena da poseti muzeje, prijatelje i pozorište.

„’Ne’ je promenilo moj život“, rekla je Perkins. „Ja sam druga osoba sada kada sam zaista naučila da prihvatim prednosti reči ‘ne’.”

Kompas