Pojedini inspektori odbijaju da proveravaju škole u štrajku: Tvrde da nije u njihovoj nadležnosti

Ministarstvo prosvete poslednjih dana uporno šalje prosvetne inspektore u vanredni inspekcijski nadzor, odnosno nadzor koji nije utvrđen planom i programom za ovu školsku godinu, zbog protesta u mnogobrojnim školama u Srbiji.

Ilustracija (Foto: Envato)

Međutim, neki prosvetni inspektori odlučili su da odbiju ovaj nalog.

Tako je postupila i inspektorka Ivana Atanacković iz Zrenjanina, jer je, kako navodi za Novu ekonomiju, to njena dužnost.

Ministarstvo prosvete je pre nekoliko dana naredilo smanjenje plata zaposlenima koji su stupili u štrajk, a u cilju pritiska na nastavnike i direktore.

Srpski zakoni ne poznaju pojam obustave rada

„Smatram da je naša dužnost da u takvim situacijama, kada se naša ovlašćenja data zakonom koriste kao vid pritiska na prosvetne radnike, učenike i roditelje, odbijemo inspekcijski nalog. Prosvetni inspektori su danas predstavljeni kao da služe samo za davanje otkaza zaposlenima, što nema veze sa istinom. Na ovakav postupak odlučile smo se u cilju zaštite javnog interesa, profesionalnog i ličnog integriteta“, kaže Atanacković.

Ona objašnjava da srpski zakoni ne poznaju pojam obustave rada, te da su inspektori poslati da kontrolišu primenu između ostalog, Zakona o štrajku, što ne spada u nadležnost prosvetne inspekcije.

Ipak, u dopisu Ministarstva prosvete se precizira da zaposleni koji učestvuju u štrajku ostvaruju osnovna prava iz radnog odnosa, osim prava na zaradu, a prava iz socijalnog osiguranja – u skladu s propisima o socijalnom osiguranju.

Mišljenje prosvetnih radnika

Prosvetni radnici za Novu ekonomiju potvrđuju da su vi inspektori koji su ih posetili, rad obavljali uljudno i krajnje profesionalno, ali je većina njih takođe naglasila da sem u situacijama kada škole štrajkuju, inspekcija gotovo nikada ne posećuje škole.

Profesori, sagovornici Nove ekonomije, kažu da u velikom broju škola postoje drugi problemi čije bi rešavanje trebalo da bude prioritetno, za razliku od ovog, kada se inspektori koriste da „dele otkaze“, na šta, kako navode, ima pravo jedino direktor škole.

Kao primere tih prioritetnih problema koji se ne rešavaju, prosvetari ističu Tehničku školu u Zrenjaninu, čija je zgrada izgrađena od azbestnih materijala. Pored toga, nekolicina škola u Beogradu, čak i neke „elitne“ gimnazije imale su ozbiljnijih infrastrukturnih problema u poslednjih par godina, pisali su mediji.

Nova ekonomija

Detaljnije o ovoj temi pročitajte na: