Stotine, možda hiljade žrtava klizišta na Papua Novoj Gvineji
Stotine, a možda i hiljade ljudi ostalo je zatrpano pod klizištem na Papua Novoj Gvineji. Ujedinjene nacije broj poginulih procenjuje na više od 670, a lokalne vlasti na više od 2.200.
Velika razlika je odraz nedostupnog terena i nepouzdaniih podataka o stanovništvu, javio je Rojters.
Naime, u selu Jambali na severu ostrvske države je, prema poslednjem verodostojnom popisu živelo oko 2.000 ljudi. Međutim, podaci su iz 2000. i ne pokrivaju brojna okolna naselja.
Zatrpani pod metrima klizišta
U petak rano ujutro na klizište je zatrpalo barem 150 kuća. Svedoci su naveli da su ispod sloja zemljišta visine dvospratnice mogli da čuju krike.
Od nesreće je do ponedeljka ujutro prošlo više od 72 sata. Prvi bager je na lokaciju stigao tek u nedelju uveče, saopštio je jedan funkcioner UN.
Preživeli stanovnici su u međuvremenu za preživelima i telima tragali štapovioma, kopajući ašovima i šakama. Do jutros je, međutim, pronađeno samo šest leševa.
Potragu i spasavanje usporavaju lokalni sukobi, nepouzdana struja i slaba komunikacija
Teška oprema za kopanje i pomoć sporo putuje pod vojnom pratnjom zbog plemenskih sukoba između regionalne prestonice 60 kilometara od klizišta.
Na lokaciji radove otežavaju nestabilne strujna mreža i telekomunikacije.
Papua Nova Gvineja zauzima istočnu polovinu ostrva Nova Gvineja, severno od Australije. Njena kopnena teritorija otprilike je četiri puta veća od Bugarske. Kao država, zvanično je međunarodno priznata 1975.
Kompas