Opozicija u Istanbulu slavila uz pesmu Nade Topčagić „Jutro je“
Muzika ima svoj samostalni život bez obzira na namere autora i izvođača. Niko ne može znati kad će se i u kakvom kontekstu pojaviti.
Pristalice opozicije u Istanbulu proslavile su pobedu na gradskim izborima nad strankom predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana pesmom Nade Topčagić „Jutro je“.
Šira slika
Zašto baš ova pesma i zašto baš Nada Topčagić? U prvom redu zato što u Istambulu postoji deo grada po imenu Jildirim Mahala. Procena je da u njemu živi više od 200.000 ljudi iz bivše Jugoslavije, prvenstveno iz Sandžaka, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije. Iseljavanje u Istambul započelo je još posle Balkanskih ratova da bi tokom devedesetih godina prošlog veka dobilo novi zamah. Nije, dakle, nikakvo čudo popularnost Nade Topčagić. A kako njena pesma ima simboličan naziv i refren, jasno je i zbog čega su pevali Erdoganovi oponenti.
Podsećanje
Da bi neku pesmu spontano prihvatili učesnici političkih skupova, ona ne treba biti ni malo angažovana, već dobra, vrlo popularna i sadržavati aluziju koju svi mogu razumeti. U slučaju Istambula, jasno je da je pristalicama opozicije „svanulo“ nakon pobede na gradskim izborima. Slično se desilo i pre dve decenije u Beogradu nakon pobede opozicije. Tada su učesnici zimskih protesta koji su branili narodnu volju (i uspeli u tome) masovno pevali „Mesečinu“ Gorana Bregovića. Ni ta pesma nije angažovana, ali je i ona sadržavala aluziju. Konkretno – da su u Srbiji započele promene.
Umesto zaključka
Slučajevi pesama Nade Topčagić i Gorana Bregovića ukazuju na jedno. A to je da muzika ima svoj samostalni život bez obzira na namere autora i izvođača. Niko ne može znati kad će se i u kakvom kontekstu pojaviti. Dobro je što je tako. (Vreme)