Opozicija pred dilemom – izaći na predstojeće izbore ili ih bojkotovati

Prethodne dve runde pregovora nisu uspele. Ključni razlog bio je odbijanje vlasti da lokalne izbore održi u isto vreme kada i beogradske.

Pres konferencija opozicije posle nastavka Prvog sastanka Kolegijuma Skupštine Srbije o primeni preporuka ODIHR za poboljšanje izbornih uslova (Foto: FoNet / Aleksandar Mijailović)

Da li će ostatak lokalnih izbora biti održan istovremeno sa beogradskim izborima? Da li će Beograđani na izbore izaći 2. juna? Hoće li se o tome nešto više saznati nakon susreta predstavnika opozicije sa predsednicom Narodne skupštine Anom Brnabić?

Šira slika

Prethodne dve runde pregovora nisu uspele. Ključni razlog bio je odbijanje vlasti da lokalne izbore održi u isto vreme kada i beogradske. Međutim, sada i iz dela opozicije stižu zahtevi da se izbori odlože za oktobar. Jer sve i da vlast iznenada prihvati spajanje izbora, smatra se da neće biti vremena za primenu fer i poštenih uslova za izjašnjavanje građana. Na drugoj strani, Srpska napredna stranka i njeni partneri već su započeli intenzivnu predizbornu kampanju. Ako se uzmu u obzir ovi polazni stavovi, malo je verovatno da je moguće postići dogovor.

Kamen u cipeli

Nakon izveštaja ODIR-a i Rezolucije Evropskog parlamenta o nergularnosti izbora od 17. decembra, jasno je da bi eventualni bojkot opozicije bio loša vest za imidž vlasti u Evropskoj uniji. Ipak, ne posebno pošto stanje demokratije u Srbiji nije  posebno visoko plasirano u Briselu. Kada je reč o opoziciji, bojkotom bi praktično marginalizovala samu sebe i onemogućila dalje jačanje. Naime, ne deluje da se ova ideja raširila u javnosti i među građanima. Tačno je da ima sve više nezadovoljnih aktuelnom vlašću, ali ne i spremnosti na političku radikalizaciju.  

Kako dalje

Trenutno se mogu videti dve posledice ove situacije. Vlast nespremna na suštinska popuštanja želi prikazati opoziciju kao nekonstruktivnu i steći alibi za nastavak neregularne izborne prakse. Na drugoj strani, postepeno u fokus ulazi potencijalni raspad koalicije Srbija protiv nasilja. Naime, dobar deo njenih članica smatra da bi izostanak sa sledećeg izbornog ciklusa bio pogubniji od izlaska na birališta pod nepovoljnim uslovima. (Vreme)

Više o ovoj temi čitajte na: