Okeani i klimatske promene: Hoće li carski pingvini izumreti zbog otopljavanja?
Temperature okeana, kao posledica klimatskih promena, obarale su rekorde svakog dana u protekloj godini.
Tokom skoro 50 dana, rekordi za dato doba godine oboreni su najvećom razlikom u odnosu na prethodne od uvođenja satelitskog praćenja, otkriva analiza BBC-a.
Emisije štetnih gasova koji zagrevaju planetu su najveći krivci, ali je i prirodni klimatski fenomen El Ninjo takođe doprineo zagrevanju mora.
Najzabrinjavajući dokazi do sad
Da svetski okean spasava Zemlju u pogledu klimatskih promena govori podatak da okeani apsorbuju oko četvrtinu ugljen-dioksida koji ljudi proizvode, kao i da upijaju oko 90 odsto viška toplote.
Međutim, tokom prethodnih godinu dana, okeani su pokazali do sada najzabrinjavajuće dokaze da imaju problem da se izbore sa rastućim temperaturama, a toplota se posebno oseća na površini mora.
Od marta 2023. godine, prosečna temperatura površine svetskog okeana počela je da raste iznad dugoročnih prognoza, a novi rekord je dostigla u avgustu.
Rast se nije zaustavio ni poslednjih meseci prošle godine, a temperatura površine mora je dostigla novi globalni prosečni dnevni maksimum od 21,09 stepena Celzijusa u februaru i martu ove godine, pokazuju podaci Kopernika.
Dnevni rekordi za 47 dana su oboreni za najmanje 0,3 stepena Celzijusa, BBC je ustanovio analizom podataka Kopernika. Od uvođenja satelitskog praćenja, nije zabeležena ovolika razlika između prethodnih i novih rekorda.
Masovno izbeljivanje korala
Verovatno najznačajnija posledica nedavnog porasta temperature je masovno izbeljivanje korala na globalnom nivou. Ovi ključni okeanski rasadnici postaju beli i umiru jer njihova staništa postaju previše topla.
Korali su suštinski važan deo ekosistema mora i okeana, jer su dom približno četvrtini svih morskih vrsta.
Carski pingvini ugrožena vrsta
Neobično topla mora takođe utiču na jedno od najomiljenijih stvorenja koja pohode okean na najhladnijem kontinentu – carskog pingvina.
„Bilo je slučajeva urušavanja morskog leda pre nego što su mladunčad carskih pingvina uspela potpuno da se razviju, a bilo je i masovnih utapanja“, kaže profesor Majk Meredit iz Britanskog instituta za istraživanje Antarktika.
„Carski pingvin je ugrožena vrsta zbog klimatskih promena i njihovog snažnog uticaja na morski led i temperature okeana“.
Dugoročne posledice
Pored kratkoročnih uticaja, istraživači upozoravaju da će biti i dugoročnih posledica kojima će društvo morati da se prilagodi. Na primer, topljenje ledenog pokrivača i zagrevanje dubokih voda okeana verovatno će nastaviti da podstiču porast nivoa mora u narednim vekovima.
„U zavisnosti od našeg delovanja, možemo da usporimo brzinu, smanjimo ukupnu amplitudu zagrevanja i porast nivoa mora“, kaže Anželik Melet, istraživačica u organizaciji Mercator Ocean International koja se bavi očuvanjem okeana i mora i održivim korišćenjem morskih resursa.