Oglašivači nas prisluškuju preko mobilnih telefona: Mit ili istina

Kažete prijatelju da treba da kupite novi radni sto; nešto kasnije, dok nešto pretražujete na telefonu, reklame za radne stolove iskaču svako malo. Da li je to samo naš utisak?

Izvor: Envato

Prisluškivanje preko mobilnih telefona je nemoguće, tvrde vlasnici internet platformi i društvenih mreža; korisnici, međutim, smatraju da njihovo svakodnevno iskustvo dokazuje suprotno

Šta kaže struka, prvi deo

Ukoliko bi nas oglašivači zaista prisluškivali preko mobilnih telefona, to bi, pod broj jedan, bilo nezakonito. Zatim, kako za RTS objašnjava IT konsultant Vojislav Rodić, bilo bi i odviše skupo. Činjenicu da se na nekoj platformi pojavi oglas o onome što nas zanima Rodić objašnjava time što se „prikupljaju podaci svih aspekata našeg digitalnog ponašanja i korišćenja platformi.”

Šta kaže struka, drugi deo

Ako se neko nameračio da špijunira baš nas, na ovdašnjem tržištu nudi se nekoliko aplikacija za to i najpre ih koriste detektivske agencije koje rade po Zakonu o detektivskim agencijama. One, opet, najčešće rade sa državnim agencijama, a cena usluga je veoma velika. Tako da ne treba mešati precizno špijuniranje pojedinca ili organizacije sa digitalnim nadzorom kome smo svi izloženi samim korišćenjem kompjutera, telefona….

Šta kaže struka, treći deo

Digitalne agencije nas prate pomoću kolačića (cookies). Gugl, s druge strane, ima funkciju koja mu omogućava tajno snimanje glasova korisnika i njihovo skladištenje. Stručnjaci tvrde da se ovo može sprečiti prilagođavanjem postavki Google naloga u odeljku „Podaci i privatnost“, gde korisnici mogu blokirati pristup mikrofonu i kameri.

J.J. / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: