Nova ekonomija: Vučićeva saradnica sazivala i vodila sastanke institucija o radovima na železnici
Bliska saradnica predsednika Aleksandra Vučića, Nataša Vukšić, iz senke je igrala ulogu u projektu rekonstrukcije i adaptacije železnice ka Mađarskoj, saznaje Nova ekonomija.

Železnička stanica Novi Sad posle urušavanja nadstrešnice (Foto: FoNet)
„Izveštaj za Celinu 9 je završen. Poslao sam ga na elektronsko potpisivanje. Očekujem da se krug potpisivanja završi sutra u toku dana“, napisao je inženjer Milutin Savović. „Celina 9“ je deo pruge prema Mađarskoj u okviru kog se nalazi i Železnička stanica Novi Sad.
Savović, vlasnik preduzeća Trioprojekt, bio je predsednik Komisije za tehnički pregled radova na železnici, uključujući i ovu stanicu. Datum njegovog mejla bio je – 1. novembar 2024. godine. Svega deset sati nakon što je poslao mejl, nadstrešnica stanice se obrušila i ubila 15 ljudi.
Ko je Nataša Vukšić?
Pored Anite Dimoski i drugih osoba koje su nadležne za projekat, Savovićev mejl bio je adresiran i izvesnoj Nataši Vukšić.
Osim što se njena adresa završava sa „gov.rs“, što ukazuje da radi za neku državnu instituciju, u objavljenim dokumentima nema podataka o tome ko je Vukšić, u čije ime nastupa i po kom osnovu. Njeno ime do sada se nije spomenulo javno, kada se pričalo o radovima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Kako je Nova ekonomija utvrdila, Nataša Vukšić je dugogodišnja saradnica predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koja je bila uključena u ovaj projekat iako predsednik i njegovi saradnici nemaju nikakvu nadležnost za to.
Vukšić je sazivala i vodila sastanke aktera u projektu, prema jednom od svedočenja pred Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu, u koje je Nova ekonomija imala uvid. U više navrata je bila uključena i u prepisku institucija zaduženih za rekonstrukciju pruge, što smo utvrdili detaljnim pregledom do sada objavljene dokumentacije.
Njen identitet potvrdili smo preko podataka koje je ostavila u Komori ovlašćenih revizora, adrese iz prepiske i više međusobno nepovezanih izvora.
Svedok ne zna koju je instituciju Vukšić predstavljala
Tim lider stručnog nadzora Dragan Gligorov iz Utibera, kompanije na čelu konzorcijuma za nadzor u projektu železnice, svedočio je da je u toku realizacije projekta imao redovne sastanke sa predstavnicima investitora, finansijera, izvođača radova, geodetske službe i drugih nadležnih organa.
Nakon niza pitanja branilaca osumnjičenih, u ispitivanje se uključila Dimoski. Ona je upitala Gligorova – koja institucija je rukovodila međuinstitucionalnim sastancima o kojima je govorio?
„Sastancima je rukovodila Nataša Vukšić, ona je pomagala i u završavanju faze 2, a to je pruga na relaciji Stara Pazova – Novi Sad. Međutim ja ne znam ispred koje institucije je ona bila. Sastanke koje je ona vodila ona je i sazivala. Neke sastanke sam sazivao ja, neke Anita Dimoski, neke investitor”, odgovorio je Gligorov, a vidi se u Zapisniku o ispitivanju svedoka.
Prilikom pregleda fajlova prepiske učesnika u projektu, koje je objavilo Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, Nova ekonomija je došla do mejl adrese Nataše Vukšić.
Poznato da je Vučić mimo ingerencija uticao na projekat pruge
Ovu mejl adresu uspeli smo da povežemo sa fizičkom adresom i brojem mobilnog telefona. Fizička adresa bila je Andrićev venac 1. Broj mobilnog povezali smo sa profilom na društvenim mrežama. Ovaj profil smo pokazali određenom broju upućenih izvora koji su potvrdili da se radi o saradnici predsednika, navodi Nova ekonomija.
Nova ekonomija utvrdila je da je Vukšić bila članica kabineta Aleksandra Vučića još u vreme kada je bio premijer.
Iz objavljenih dokumenata već se zna da je predsednik uticao na projekat pruge ka Budimpešti. Vučić je 2022. godine tražio da kineski izvođač završi rekonstrukciju pre roka, kako je objavio Forbs.
Ustav ne dozvoljava mešanje predsedniku i saradnici
Advokat Vladimir Tupanjac, koji je svojevremeno radio kao pomoćnik javnog tužioca, kaže da bi tužilac u predmetu nadstrešnice morao da ispita Natašu Vukšić.
„Samo njeno pojavljivanje na sastancima ukazuje na neku anomaliju”, kazao je on.
Na pitanje da li bi bilo protivustavno da predsednik ili njegova saradnica učestvuju u ovakvom projektu, odgovara – apsolutno.
„Ni Ustav ni Zakon o predsedniku Republike ne propisuju njihovu nadležnost u tom domenu“, rekao je Tupanjac za Novu ekonomiju.
U šta je sve upletena Nataša Vukšić?
Jedan mejl od februara 2023. godine naslovljen je istovremeno na Vukšić i Slobodanku Katanić, menadžerku za investicije u Infrastrukturi železnice Srbije.
Njime su iz Telekoma Srbije tražili odgovor od Katanić na jedan zahtev poslat još u julu prethodne godine.
Sasvim drugačiji zahtev uputila je Gordana Šofa, radnica državnog železničkog preduzeća Srbija kargo, u februaru 2022. godine.
Njen mejl bio je adresiran Nataši Vukšić, dok je u CC dodala tadašnjeg v.d. direktora Infrastrukture železnice Srbije Nebojšu Šurlana.
Šofa, koja s porodicom živi na železničkoj stanici u Zemun polju, žalila se da su joj radovi na pruzi izazvali brojne probleme u domu – oštećenje krova, otpadanje plafona, prokišnjavanje, izlivanje fekalija u podrum, a docnije i zatrpavanje podruma.
Šofa je dodala i da je članica SNS „od prvog dana“ i da zbog lojalnosti nije htela da se žali inspekcijama, već hoće da se problem reši „unutar nas“ i da „svi koji živimo u toj zgradi imamo isti tretman bez obzira na funkcije“.
Ona je poslala Nataši Vukšić još jedan mejl u aprilu 2022, a u julu iste godine je pisala Aniti Dimoski i na druge adrese, sa Vukšić u CC.
Nova ekonomija