Nevidljive žrtve rata u Gazi: Granata za 5.000 nerođenih života

Rat u Gazi je vidljiviji od bilo kog sukoba u istoriji. Sniman je sa svih strana, sa terena, iz vazduha, pa i okom projektila koji lete ka meti. Poneki udar, međutim, razori nešto što ni oko ni kamera ne vide.

Vide se ruševine, ali ne vidi se šta je ispod. Poneki pogodak razori mnogo više nego što se uopšte može videti. (Foto: FoNet/AP)

Kada je jedan izraelski projektil u decembru pogodio kliniku za vantelesnu oplodnju Al Basma u Gazi, oštetio je i pet tankova sa tečnim azotom jedinice za embriologiju.

Kada je azot ispario, kontejneri u njima su počeli da se greju. U tim kontejnerima je bilo više od 4.000 ljudskih embriona i više od 1.000 uzoraka semena i neoplođenih jajašaca.

Ta granata je, poput mnogih drugih u Gazi, osim vidljivog razaranja, izazvala nemerljivu i nevidljivu patnju mnogih.

Embrioni su bili poslednja nada stotinama parova bez dece

Naime, s embrionima u tim kontejnerima umrla je i poslednja nada stotina palestinskih parova da će imati decu.

“Znamo šta je tih 5.000 života, ili mogućih života, značilo roditeljima, u budućnosti i u prošlosti”, rekao je Baheldin Galajini, ginekolog sa diplomom iz Kembridža. Kliniku u Gazi osnovao je 1997.

Sada kaže da najmanje polovina parova koji su tu pokušali da dobiju dete neće imati drugu priliku.

Palestinski parovi spremni na svaku cenu da imaju decu

Seba Džafaravi je tri godine išla na tretmane. Podvrgavala se bolnoj ekstrakciji jajašaca, trpela je nuspojave snažne hormonske terapije i tugu posle dva spontana prekida trudnoće.

Porodice sa mnogo dece su uobičajene u pojasu Gaze. Prema podacima palestinskog biroa za statistiku, stopa porođaja je 3,38 po ženi, naspram 1,63 u Velikoj Britaniji. Utoliko pre, parovi koji ne uspevaju da dobiju decu često traže pomoć specijalističkih klinika za vantelesnu oplodnju.

Oni koji nemaju novca, često rasprodaju nasleđe ili se zadužuju, rekao je Galajini Rojtersu. U Gazi je najmanje devet centara radilo vantelesnu oplodnju. Pojednostavljeno, lekari uzimaju jajašce od žene i seme od muškarca. Jajašce oplođavaju doslovce ubacivanjem sperme iglom u jajašce.

Oplođena jajašca često zamrzavaju u kanisterima, ohlađenim tečnim azotom na skoro 200 stepeni ispod nule. Embroni tu čekaju idealan trenutak za presađivanje u matericu. Al Basma je čuvala većinu embriona u Gazi.

Trudnoća iz prvog pokušaja i pet zamrznutih embriona

Tu je bilo i pet oplođenih jajašaca Sebe Džafaravi. Ona je u septembru zatrudnela iz prvog pokušaju vantelesne oplodnje, a višak embriona je ostao na čuvanju. Dva dana pre prvog zakazanog pregleda ultrazvukom, 7. oktobra, Hamas je napao Izrael, ubivši 1.200 ljudi i kidnapujući još 253.

Izrael je odgovorio brutalnom vojnom operacijom koja još traje. Do sada je, prema palestinskim podacima, u nklavi ubijeno više od 33.000 ljudi.

Džafaravijeva nije nikada otišla na onaj pregled. Znala je da je trebalo da bude pažljiva i održava trudnoću, ali to je brzo postalo nemoguće pod razaranjem.

Izbeglištvo, novi pobačaj, pa uništenje preostalih embriona: „Još čujem sebe kako vrištim“

Izbegla je sa mužem, prvo u Han Junis, a 12. novembra par se dokopao Egipta. Nešto kasnije, u Kairu, ultrazvuk je potvrdio da nosi žive blizance. Međutim, samo nekoliko dana kasnije, ponovo je pobacila.

“Još čujem sebe kako vrištim i plačem u bolnici”, rekla je. “Bol ne prestaje – šta god zamišljali o vantelesnoj oplodnji, koliko je težak taj put, samo oni koji su ga prošli znaju kako je”.

Seba Džafaravi je potom želela da se vrti u Gazu, preuzme svoje embrione i pokuša ponovo. To je, međutim, postalo nemoguće posle pogotka onog projektila u ćošak klinike.

Cevčice sa uništenim embrionima

Galajani kaže da ne zna jesu li Izraelci namerno gađali tu ili nisu. “Jedna granata je ubila ili uzela sve te živote – jedna za njih 5.000”, rekao je.

Pre nekoliko dana, jedan lokalni novinar je po narudžbi Rojtersa posetio Galajanijevu kliniku. U razrušenoj laboratoriji još stoje tankovi za tečni azot. Poklopci su odleteli, a na dvu jednog od rezervoara još su bile vidljive cevčice sa kodiranim nalepnicama. U svakoj je po jedan ubijeni embrion.

Kompas