Nemačka strateške partnere traži i u centralnoj Aziji. Kazahstan nudi i litijum

Nemačka se iz petnih žila trudi da diversifikuje snabdevanje kritičnim sirovinama. Mnogo toga može da pronađe u centralnoj Aziji.

Kancelar Šolc je produbljivanje odnosa sa bivšim sovjetskim republikama srednje Azije označio kao "strateški cilj Nemacke". (Foto: Michael Kappeler, dpa)

Nemačka nastoji da proširi bazu strateških partnera za snabdevanje kritično važnim sirovinama. Nafta, gas, retki minerali poput litijuma, sve to  su sirovine koje srednju Aziju Berlinu čine zanimljivom.

Zbog toga je kancelar Olaf Šolc otputovao na samit sa pet zemalja u Kazahstan. 

Kazahstan ponudio istraživanje litijuma

Kazahstanski predsednik pozvao je nemačke kompanije da se zainteresuju i za litijum u njegovoj zemlji, javila je agencija dpa.

Šolc je produbljivanje odnosa sa bivšim sovjetskim republikama u ovom regionu označio kao “strateški cilj Nemačke“.

„Nikada ranije naši odnosi nisu bili ovako bliski – i oni neprestano jačaju: politički, ekonomski i kulturni“, rekao je kancelar na drugom samitu sa pet država u Astani.

Šolc je pre godinu dana, na prvom samitu, uspostavio strateško partnerstvo sa Kazahstanom, Uzbekistanom, Kirgistanom, Tadžikistanom i Turkmenistanom. Sada je plan da se partnerstvo produbi.

Traže se novi strateški partneri

„Upravo u vremenima globalne nesigurnosti potrebni su nam bliski, pouzdani međunarodni partneri“, istakao je.

Kazahstanski predsednik Kasim Žomart Tokajev rekao je da saradnja u oblasti energetike ima „ključnu ulogu“. 

Pozvao je nemačke kompanije da učestvuju u istraživanju retkih minerala i metala u Kazahstanu, uključujući litijum, ključan za proizvodnju baterija.

Centralnozazijske republike sede na više stolica

Pet zemalja srednje Azije imaju bliske odnose sa Rusijom, ali se istovremeno trude da pojačaju veze sa zapadnim državama, da smanje zavisnost od moćnog suseda.

Region je za Nemačku dugo bio u senci dve velike sile – Kine i Rusije, na koje se fokusiralo interesovanje nemačke privrede. Međutim, ruski napad na Ukrajinu je to promenio.

Kazahstan je Nemačkoj treći najvažniji snabdevač naftom, ali ima i uranijum, gvožđe, cink, bakar i zlato. Važi za mogućeg partnera Nemačke za proizvodnju vodonika iz obnovljivih izvora energije.

Kompas