Nemačka privreda se guši: Kako onda diše srpska?

Ekonomija Nemačke je paralizovana. Rast cena, teška zima, bolovanja, slabe narudžbe, sve je protiv nje. A to znači i protiv Srbije. Šta će biti s nama?

Problemi za nemačku ekonomiju: Bundestag (Foto: Flickr/Herman)

Nemačka privreda se guši. Najnovija očekivanja su da će privreda ove zemlje ove godine porasti za samo 0,2 odsto, što je mnogo manje nego od prethodne projekcije od 0,7 odsto i znači da praktično predstavlja stagnaciju.

Zašto je to važno?

Nemačka je najjača privreda Evropske unije i sve što se tamo dešava odražava se na čitavu zajednicu, ali osim toga, odražava se i na Srbiju.

Nemci su najveći trgovinski partner Srbije što znači da veliki ekonomski problemi kod njih utiču i na nas.

Konkretno, slaba Nemačka znači i slabu tražnju za srpskim proizvodima, manji izvoz naših firmi i manje investicije njihovih kompanija u Srbiji.

Šta se dešava u Nemačkoj?

Ograničenje potrošača, visoke kamate i rast cena, kao i državna štednja i slaba globalna ekonomija, krivci su za trenutno slabljenje Nemačke, koja se “guši”, “primetno zaostaje” za drugima i “paralizovana je” – kako sve nemačku ekonomiju ovih dana opisuju komentatori.

“Dodata vrednost u proizvodnji i građevinarstvu se posebno oštro smanjila. Razlozi su bili nedostatak porudžbina, snežni decembar i izuzetno visoka stopa obolevanja zaposlenih. Oporavak industrijske aktivnosti će nastupiti tek kasnije”, kaže se u izveštaju poznatog IFO instituta.

Međutim,

Nije sve tako crno. Iako se očekuje oštro usporavanje rasta i slab rezultat ove godine, ipak se za 2025. i dalje prognozira rast od 1,5 odsto, što je 0,2 odsto više od ranijih procena.

Inflacija će nastaviti da pada sa proseka od 5,9 odsto prošle godine na 2,3 odsto ove godine i 1,6 odsto sledeće godine. Cene gasa i struje posebno će pojeftiniti za potrošače, a to će smanjiti ukupni rast cena. (Nova ekonomija)

Više o ovoj temi čitajte na: