Nasilje među mladima ne jenjava

Na fudbalskoj utakmici u okviru sportskog i humanitarnog turnira „Gimnazijada” profesor Treće beogradske gimnazije u pokušaju da razdvoji učenike, zadobio je tjelesne povrede.

Foto: Milovan Milenković/Vreme

Sukobili su se učenici Desete i Treće gimnazije u Beogradu.

Šira slika

Javnost se opravdano pita da li išta naučeno poslije nezapamćene tragedije u O. Š. „Vladislav Ribnikar“. Mediji gotovo svakodnevno donose vijesti vršnjačkom i svakom drugom nasilju među djecom i mladima. Ovo tim više, što osim akcije prikupljanja naoružanja poslije „Ribnikara“ i policajaca u školama, gotovo da nikakva druga akcija za prevenciju nije provedena. Obećanja vlasti uprkos nizu prijedloga i inicijativa iz stručnih krugova završila su kao mrtvo slovo na papiru.

Otkud sve dolazi

Javni život u srbiji obilježen je govorom mržnje i nasiljem. Ovdje nije riječ samo o tabloidima i televizijama pod kontrolom režima, već i istupima najviših zvaničnika. Ta atmosfera rigidnosti, netolerancije i sile, preliva se i na mlade. Oni bolje od ikog vide što je preovlađujući trend i kolika je razlika između izgovorenog i stvarnog. Dok je god takva situacija  u javnoj sferi, suštinski se  ništa ne može promijeniti po pitanju nasilja u školama, među djecom i omladinom.

Kako dalje

Što čeka u Srbiju u budućnosti? Mada šira slika nije utješna, nadu u optimizam ipak daju građanske inicijative za prevenciju nasilja. Naime, dobar dio građana i eksperata  svjesni su veličine ovog problema i spremni na doprinos u svojim sredinama na njegovom rješavanju. Od nečeg se ipak počelo.

F.Š./Vreme

Više o ovome pročitajte na: