Napad na Rafu i posledice: Nova priznanja Palestine

Španija, Irska i Norveška od danas zvanično priznaju palestinsku državu.

Država Palestina se istrojski, prvi put kao učesnica priključila zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. (Foto: Freeimages)

Tri evropske zemlje veruju da njihova inicijativa ima snažan simbolički uticaj, koji će verovatno podstaći i druge da slede njihov primer.

Šira slika

Ove zemlje ukazale su na istorijsku ulogu Norveške i Španije u unapređenju izraelsko-palestinskih mirovnih napora: 1991. godine, dve strane su sele prvi put zajedno na mirovnoj konferenciji u Madridu koja je utrla put za sporazum iz Osla 1993. godine.

„Priznavanje države Palestine predstavlja pravdu za palestinski narod“, rekao je u Briselu španski ministar spoljnih poslova Hoze Manuel Albares. To je, tvrdi, i „najbolja garancija bezbednosti za Izrael i apsolutno neophodna za postizanje mira u regionu“.

Iako zemlje EU i Norveška neće priznati postojeću državu, već samo mogućnost da postoji, ova simbolika pomaže da se poboljša međunarodni položaj Palestinaca i stvara veći pritisak na Izrael da otvori pregovore o okončanju rata.

Šta ovo znači

Ovaj potez daje dodatnu važnost pitanju Bliskog istoka uoči izbora za Evropski parlament 6. i 9. juna.

Još 10. maja 143 od 193 države na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija odobrile su palestinski zahtev za punopravno članstvo u UN. Lideri Španije, Irske, Malte i Slovenije izjavili su u martu da razmatraju priznavanje palestinske države kao „pozitivan doprinos“ okončanju rata.

Dok su desetine zemalja priznale palestinsku državu, nijedna od najvećih zapadnih sila to nije učinila, i nejasno je koliko bi na to pitanje mogla da utiče odluka ove tri države o priznanju.

Uprkos tome, njihovo priznanje bi označilo značajan uspeh za Palestince, koji veruju da to daje međunarodni legitimitet njihovoj borbi.

Priredili: I.M., J.G. / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: