Međunarodni dan životne sredine: Ustanovljen na predlog Jugoslavije, zaboravljen po raspadu države
Danas se obeležava Međunarodni dan životne sredine, usvojen na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija 1973. godine na predlog Socijalističke federativne republike Jugoslavije.
Svetski dan životne sredine (okoline) obeležava se svakog 5. juna kroz državne i civilne aktivnosti u cilju širenja pažnje na mnogobrojne ekološke probleme.
Ujedinjene nacije su za ovogodišnji Dan životne sredine izabrali promociju tema: obnova zemljišta, zaustavljanje diverzifikacije i jačane otpornosti na sušu, pod sloganom „naša zemlja“.
Šta se dogodilo?
Od 5. do 16. juna 1972. godine u Stokholmu (Švedska) održana je do tada najveća svetska konferencija o zaštiti životne sredine na kojoj su pokrenuta mnogobrojna ekološka pitanja.
Zemlje koje su učestvovale potpisale su deklaraciju u kojoj su se obavezale da će ispuniti 25 tačaka koje su prepoznate kao ključne za zaštitu životne sredine, uključujući i uništenje oružja za masovno uništenje.
Godinu dana kasnije, Ujedinjene nacije su na predlog Jugoslavije usvojile 5. jun kao Međunarodni dan zaštite životne sredine.
Šira slika
Konferenciju u Stokholmu bojktovao je Sovjetski Savez i zemlje Varšavskog pakta.
Jugoslavija je kao država koja je obnovila svoje veze sa SSSR-om trebalo da bude zemlja koja će pomoći da se države istočnog bloka otvore za pitanja ekologije i životne sredine. Zbog toga je diplmatsko rešenje bilo da ona formalno u ime svih potpisnica Stokholmskog sporazuma predloži 5. juni za Dan životne sredine.
Jugoslavija je pre pola veka smatrana zemljom koja je bila predvodnica u zaštiti životne sredine. Reke Balkana bile su čistije u odnosu na ostatak Evrope, a emisija zagađenja iz jugoslovenskih fabrika bila je manja u odnosu na evropski prosek.
Današnji dan je pravo vreme da se okrenemo unazad i sumiramo gde smo bili pre 52 godine kada je usvojena Stokholmska deklaracija i kako smo danas stigli dotle da je vazduh u Srbiji među najzagađenijima, ne samo u Evropi nego u svetu.
V. Ž./Kompas