Maloletnici i krivična odgovornost: Kazna umesto prevencije

Krajem prošle godine MUP je identifikovao tri maloletne osobe protiv kojih je podneta krivična prijava zbog sumnje da su izazivali paniku i nered.

Izvor: Envato

Niz dojava o bombama u školama u Srbiji nastavio se i ove nedelje. MUP je, naime, 25. marta identifikovao još jednog maloletnog dečaka (13) koji je slao preteće poruke obrazovnim institucijama u Srbiji, upozoravajući na navodni teroristički napad i eksplozivne naprave podmetnute u školama.

Ovaj slučaj ponovo je otvorio pitanje najavljivanih izmena Krivičnog zakona o odgovornosti mlađih maloletnika za krivična dela koja počine.

Čija je odgovornost

Pošto je dečak mlađi od 14 godina i po zakonu nema krivičnu odgovornost, prijava će u ovom slučaju biti podneta protiv roditelja.

Krajem prošle godine MUP je identifikovao tri maloletne osobe protiv kojih je podneta krivična prijava zbog sumnje da su izazivali paniku i nered. Protiv roditelja osumnjičenih podneta je krivična prijava zbog sumnje da su izvršili krivično delo zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica.

U našem društvu oduvek dominantno radilo na kažnjavanju više nego na prevenciji, pa se logično postavlja pitanje da li je priči kraj kada se odgovornim proglase roditelji ili je i koliko i društvo zakazalo. Drugim rečima, koliko se i kako stvarno radi i na prevenciji ovakvih slučajeva.

Mali podsetnik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nakon masovnih ubistava u maju prošle godine u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i u Duboni predložio spuštanje granice krivične odgovornosti maloletnika sa 14 na 12 godina. Taj predlog, međutim, do danas nije stigao u parlament na odlučivanje.

U istraživanju „Stav javnosti prema maloletnim počiniocima krivičnih dela“, učestvovalo je više od 5.000 ispitanika iz Srbije, a stav građana, naučnika i profesionalaca prema starosnoj granici krivične odgovornosti bio je podeljen. (Vreme)

Više o ovoj temi čitate na: