„Krokodili dolaze“ u borbi protiv agresivnog reklamiranja kockarnica i kladionica
Obradom pesme Električnog orgazma započeta je kampanja „Krokodili dolaze“ usmerena na borbu protiv agresivnog reklamiranja kockarnica i kladionica.

Foto: Printscreen YouTube
Idejni tvorac kampanje koja je okupila muzičare iz svih zemalja nekadašnje Jugoslavije prvi put od YU Rock Misije 1985. godine, Aleksandar Janić Jana, ističe da je cilj da se uputi apel javnim ličnostima da ne koriste svoj uticaj za promociju klađenja i kockanja, i pruži podrška svima koji se bore sa bolesti zavisnosti na čijem lečenju i prevenciji radi već duži niz godina.
Kockanje najbrža zavisnost
„Pre malo više od četiri godine pojavili su se prvi otac i majka, tražeći pomoć za sina koji je zbog zavisnosti od klađenja finansijski uništio svoju porodicu. Posle i emotivno. Sve češće su se javljale takve porodice“. rekao je Janić i istakao da je „brzina propadanja familije koja ima člana zavisnika od klađenja, nekoliko puta brža nego kod svih ostalih vrsta zavisnosti“.
Srđan Gojković Gile je prihvatio Janićev poziv za obradu pesme Krokodili dolaze sa jednog od najboljih jugoslovenskih novotalasnih albuma Paket aranžman i istakao da mu je „i pre toga bilo mučno da gleda kojom brzinom se razmnožavaju kladionice po gradovima Srbije“.
U kampanji svi, od Vlatka do Caneta
Aranžman za novu verziju pesme uradio je gitarista, pevač i tekstopisac legendarnog novosadskog benda Atheist Rap Vladimir Radusinović Radule, koji se nada „da će ovaj apel i skretanje pažnje na ovaj, do sada nevidljivi problem, uroditi plodom“
U kampanji učestvuju neka od najvećih muzičkih imena sa teritorije bivše Jugoslavije: Srđan Gojković Gile iz Električnog orgazma, Atheist Rap, Zoran Kostić Cane iz Partibrejkersa, Vlatko Stefanovski, Zoran Predin, Gibonni, Rambo Amadeus, Darko Rundek, Mile Kekin, Dubioza kolektiv, Kanda Kodža i Nebojša, Dejan Cukić, Letu Štuke, Milan Mumin, TBF, Detour, Zoster, Zoe Kida i Zoran Maddox.
Prema istraživanju o mladim ljudima i njihovim navikama vezanim za klađenje i kockanje iz 2024. godine, kao deo projekta Mladi i klađenje, od 109 ispitanika i ispitanica koji su potvrdili da su učestvovali u igrama na sreću, trećina je izjavila da je stekla zavisnost od igara na sreću, a čak 80% ispitanih reklo je da poznaje nekoga ko je zavisan od igara na sreću.
Aleksandar Karanović/Kompas