Kome smetaju gačak i zaštićena vrsta siva vetruška?
Gačak i siva vetruška, dve vrste ptica koje uživaju na smenu u bagremovom šumarku kod sela Banatski Dvor, postale su mete pojedinaca koji namerno podmeću požare.
Gačak napravi gnezdo i ranije u proleće izvede mlade, a siva vetruška se vraća sa juga krajem aprila i početkom maja pa se useli u gnezdo koje je koristio gačak i tu leže jaja. Pojedini, izgleda, smatraju da prirodne procese treba uništiti.
Zaštitom šumarka kod sela Banatski Dvor, Pokrajinski Zavod za zaštitu prirode želi da očuva tu lokaciju od požara, piše RTS.
Spaljivanje gnezda
„Neko se usudio, drznuo se da se popne na drvo i da potpali baklju i spali gnezda. To je zaista katastrofa i za jednu i za drugu vrstu. One imaju svoje mesto u prirodi. Ovde je reč o dvema vrstama koje, između ostalog, uništavaju i mnoge štetočine na okolnim poljoprivrednim oranicama, pa hajde da gledamo makar na taj način“, rekao je Marko Tucakov iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.
Vatrogasci potvrđuju da su intervenisali svojevremeno na gašenju požara u šumarku kod Banatskog Dvora. Ovakvi požari su im inače najveći problem.
Sve manje travnih staništa, a sve više požara
Od početka 2024. u srednjem Banatu je bilo dva i po puta više požara nego prošle godine u istom periodu.
„Paljenje pašnjaka ne čisti suvu vegetaciju da bi ova bila bolja, nego sistemski menjaju strukturu vegetacije. Znači paša može biti samo gora, i svaki put je samo gora ukoliko se pašnjaci i livade pale. Vrlo veliki su problemi sa njihovim preoravanjem. Dakle, sve manje i manje je iskonskih travnih staništa koje zamišljamo kada gledamo Vojvodinu“, dodao je Tucakov.
Pokrajinski zavod za zaštitu prirode pokrenuo je inicijativu da se šumarak kod Banatskog Dvora i njena bliža okolina obrasla travom proglase za zaštićeno područje.
Kompas/RTS