Koliko je bezbedno biti naučnik u Rusiji: Mnogi su uhapšeni i sudi im se za veleizdaju

Ruski predsednik Vladimir Putin često se hvali da je njegova zemlja vodeća svetska sila u izradi hipersoničnog oružja. Zašto je onda 12 ruskih fizičara koji su izučavali ovu tehnologiju optuženo za veleizdaju?

Ovo su drugi izbori ove godine u Rusiji. EU ni u martu ove godine nije priznala rezultate ruskih predsedničkih izbora održanih na ukrajinskoj teritoriji (Foto: Fonet/AP)

Od 2015. godine, uhapšeno je 12 fizičara, koji su na neki način bili povezani sa hipersoničnom tehnologijom ili institucijama koje rade na njoj, piše BBC na srpskom.  Svi su optuženi za veleizdaju, u koju može da spada i prosleđivanje državnih tajni stranim zemljama.

Ruska suđenja za izdaju održavaju se iza zatvorenih vrata, tako da nije najjasnije za šta su oni tačno optuženi.

Šta je hipersonična tehnologija?

Hipersonična tehnologija odnosi se na projektile koji mogu da putuju izuzetno velikim brzinama i takođe menjaju pravac tokom samog leta, izbegavajući protivvazdušnu odbranu.

Rusija kaže da je koristila dva tipa ovog oružja u ratu u Ukrajini – kinžal, koji se ispaljuje iz letelica, i krstareću raketu Cirkon. Međutim, Kijev tvrdi da su njegove snage oborile neke od projektila kinžal, dovevši u sumnju njegove mogućnosti, piše BBC na srpskom.

Od hapšenja iz bolničkog kreveta u poznom stadijumu bolovanja od raka…

Većina uhapšenih su stariji ljudi, a trojica su sada mrtva. Hapšenja su počela nekoliko godina ranije sa Vladimirom Lapiginom koji sada ima 83 godine. On je zatvoren 2016. godine, ali je pušten na uslovnu slobodu četiri godine kasnije. Radio je 46 godina za glavni istraživački institut ruske svemirske agencije TsNIIMash.

Lapigin je osuđen zbog softverskog paketa za aerodinamičke kalkulacije koji je poslao kineskom kontaktu. On kaže da je demo verziju poslao u sklopu rasprave o potencijalnoj prodaji punog paketa u ime instituta i da verzija koju je podelio nije sadržala nikakve tajne informacije, već samo primer koji je „više puta opisan u otvorenim publikacijama“.

Drugi privedeni naučnik je Dmitrij Kolker, specijalista sa Instituta za lasersku fiziku, takođe u Sibiru, koji je uhapšen 2022. dok je bio u bolnici u uznapredovalom stadijumu raka gušterače. Njegova porodica je rekla da su optužbe protiv njega bile zasnovane na predavanju koje je održao u Kini, ali da je sadržaj predavanja odobrila ruska bezbednosna služba FSB i da je sa njim putovao agent. Kolker je umro dva dana posle hapšenja, u 54. godini.

…do racije i zaplenjivanja naučnih formula

Vladislav Galkin, 68-godišnji akademik, jedan je od uhapšenih, na čiji je dom u Tomsku u južnoj Rusiji izvršena racija u aprilu 2023. godine. Naoružani muškarci sa crnim maskama upali su mu u četiri ujutro, preturali po ormanima i zaplenjivali papire sa naučnim formulama, rekao je jedan njegov rođak. Njegova žena tvrdi joj je FSB zabranila da govori o ovom slučaju.

Ubrzo posle Galkinovog hapšenja, pred sud je istog dana izveden još jedan naučnik, Valerij Zvegincev, sa kojim je Galkin zajednički napisao nekoliko studija.

Državna novinska agencija Tas navela je izvor koji tvrdi da je do hapšenja Zveginceva možda doveo članak objavljen u iranskom časopisu 2021. godine. I Galkin i Zvegincev su imenovani u članku o mehanizmima usisavanja vazduha za ultrabrze letelice koji je objavio časopis.

„Ono čime nas nagrade danas… sutra postaje razlog za krivično gonjenje“

Od naučnika se i dalje očekuje da objavljuju u inostranstvu i sarađuju sa stranim kolegama, „a za to vreme, FSB misli da je svaki kontakt sa stranim naučnicima i pisanje za inostrane časopise izdaja Domovine“, kaže kolega jednog od uhapšenih naučnika, koji je želeo da ostane anoniman.

Naučnici iz Instituta za teorijsku i primenjenu mehaniku (ITAM) napisali su otvoreno pismo podrške uhapšenim kolegama u kome upozoravaju da se naučnici plaše da učestvuju u nekim oblastima istraživanja, dok talentovani mladi zaposleni napuštaju nauku.

„Prosto ne razumemo kako možemo da nastavimo da obavljamo svoj posao“, stoji u njihovom otvorenom pismu. „Ono čime nas nagrade danas… sutra postaje razlog za krivično gonjenje.“

Udovoljanje Putinovom egu…

„Hipersonična tehnologija je tema za koju ste sada u obavezi da šaljete ljude u zatvor“, kaže Jevgenij Smirnov, advokat Prve divizije, ruske organizacije za zaštitu ljudskih prava. Smirnov je branio naučnike i druge optužene za izdaju na sudu pre nego što se preselio iz Rusije u Prag 2021. godine, iz straha od reperkusija zbog svog rada.

Smirnov kaže da su mu u privatnim razgovorima oficiri FSB-a priznali da su slučajevi o deljenju hipersoničnih tajni otvarani „da bi zadovoljavali želje onih sa vrha“. On veruje da FSB želi da oda utisak da špijuni love ruske tajne o projektilima da bi „udovoljili Putinovom egu“.

…ili nešto drugo?

Sergej Davidis, koji predvodi inicijativu podrške ruskim političkim zatvorenicima u centru za ljudska prava Memorijal, govori o „atmosferi špijunske manije i izolacionizma“, naročito otkako je Rusija pokrenula totalnu invaziju na Ukrajinu.

Govoreći iz Litvanije, gde se njegova organizacija preselila pošto je zabranjena u Rusiji, Davidis kaže kako veruje da FSB, željan da pokaže kako dobro radi svoj posao, „budži statistiku u izveštajima preko fabrikovanja slučajeva“.

Ali on veruje da bi u hapšenjima naučnika mogli da budu prisutni i drugi faktori, kao što je nadmetanje za državne ugovore ili čak poruka Kremlja koliko je nezadovoljan svim naučnicima koji rade ne hipersoničnoj tehnologiji.

Kompas/BBC na srpskom