Posle napada u Libanu: Ko sve danas koristi pejdžere
Kada su mobilni telefoni postali glavna sredstva komunikacije u svetu, pejdžeri su uglavnom postali zastareli, a potražnja je opala od njihove popularnosti devedesetih. Međutim, da li se i zašto koriste pejdžeri danas?
U eksplozijama pejdžera u utorak, 17. septembra, u Libanu poginulo je 12 osoba, a oko 4.000 je ranjeno. Pejdžere korišćene za napade na pripadnike Hezbolaha je napravila kompanija BAC Consulting KFT sa sedištem u Budimpešti. Ta kompanija je evropski distributer za tajvanskog proizvođača Gold Apollo i imala je ovlašćenje da koristi robnu marku kompanije Gold Apollo.
Za šta danas služi pejdžer
Za najveći deo javnosti, pejdžer je deo istorije tehnologije. Međutim, ti mali elektronski uređaji ostaju vitalno sredstvo komunikacije u nekim oblastima – kao što su zdravstvo i hitne službe – zahvaljujući svojoj izdržljivosti i dugom veku trajanja baterije. NHS u Velikoj Britaniji je 2019. godine koristio oko 130.000 pejdžera, što čini više od jednog od deset pejdžera u svetu, prema podacima vlade. Lekari koji rade u bolničkim hitnim odeljenjima nose ih kada su dežurni. Pasioniranim gledaocima “doktorskih” serija ovo je verovatno poznat podatak.
Lak za nošenje, težak za praćenje
Boreći se, pripadnici Hezbolaha koriste pejdžere kao niskotehnološko sredstvo komunikacije u pokušaju da izbegnu praćenje lokacije od strane Izraela, rekli su za Rojters dva izvora upoznata sa operacijama grupe.
Pejdžere je teže pratiti od pametnih telefona jer primaju poruke koje se prenose putem radio signala, dok mobilni telefoni šalju informacije mreži kako bi pronašli najbliži bazni stanicu i ostali povezani, što olakšava praćenje. Pejdžeri takođe nemaju modernije navigacione tehnologije poput Globalnog pozicionog sistema (GPS). Ovo je učinilo da postanu popularan izbor među kriminalcima, posebno među dilerima droga u Sjedinjenim Američkim Državama, u prošlosti.
J.G. / Vreme