Ko odlučuje o ispitnim rokovima tokom blokade i da li je održavanje ispita uopšte legitimno?

Fakulteti Univerziteta u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu, kao i nekolicina visokoobrazovnih institucija i srednjih škola širom Srbije i dalje su u blokadi. Ko odlučuje o ispitnim rokovima?

Studenti protestuju pred Palatom pravde (Foto: FoNet)

Kako je nova godina počela, aktuelna tema je održavanje ispitnih rokova u januaru, koji bi, u normalnim okolnostima, uskoro trebalo da počnu. Stav većine fakulteta i visokih škola je da održavanja roka za sada nema, jer je blokada potpuna.

Međutim, dekan Medicinskog fakulteta u Nišu odlučio je da će se rok ipak održati, a na zvaničnom sajtu Pravnog fakulteta u Novom Sadu, nakon završene prijave ispita, objavljeno je saopštenje u kome se navodi da će „fakultet, u skladu sa zakonom, radi ostvarivanja prava studenata garantovanih Ustavom i zakonom, obezbediti nesmetano održavanje ispita u bezbednim uslovima“.

Šta kažu studenti?

Studenti i uprava Pravnog fakulteta nisu se oglasili o pitanju održavanja ispitnog roka.

Studenti Medicinskog fakulteta oglasili su se povodom odluke dekana Aleksandra Mitića da se januarski ispitni rok održi. U svom saopštenju oni navode da „dekan našeg fakulteta nije u potpunosti prepoznao našu borbu i zajednički cilj, te je ponudio “rešenje” koje je trenutno na snazi –  garancija da će sve predispitne obaveze, kao i ispitni rokovi biti nadoknađeni svim studentima u blokadi“.

„Fokus roka je za apsolvente, ne postoji ni jedan način da ovaj rok bude legitiman za ostale studente, jer niko nije ispunio svoje predispitne obaveze i samim tim ne može da overi semstar, što je bio i zaključak razgovora sa dekanom, koji se dogodio pred poslednji plenum. Dekan je potpisao papir na kome piše da studenti neće snositi nikakve posledice i da će im sve predispitne obaveze, kao i rokovi, biti nadoknađeni po završetku blokade“, kanavodi Dušan Tasić student Medicinskog fakulteta u Nišu.

Dekan Mitić do pisanja teksta nije odgovorio na pitanja Nove ekonomije vezana za održavanje januarskog roka.

Da li je polaganje ispita legitmno?

Kako bi održavanje ispita uticalo na blokade i da li je prijava ispita neophodna pitali smo docenta Fakulteta političkih nauka Nikolu Beljinca.

Beljinac navodi da prijava ispita ne znači nužno i njegovo održavanje u predviđenom roku, već samo da će se taj rok pod tim nazivom, u ovom slučaju januarski, održati kada se steknu uslovi, što smo, kako naglašava, naučili na primeru pandemije korona virusa.

„Za vreme kovida su mnoge predispitne obaveze modifikovane, dodate u gradivo za ispit, što takođe mogu da očekujem u ovoj situaciji, nakon što se blokade završe. Sa druge strane, nisam siguran koliko je to izvodljivo za nauke koje zahtevaju praktičan deo nastave“, dodao je.

Odluku dekana Medicinskog fakulteta u Nišu, Beljinac smatra neuporedivom sa odlukom studentskog plenuma, jer je, kako navodi, „suština blokade da stvari ne funkcionišu na redovan način“. Studentski plenum je, kako objašnjava, „vanpravni element, ali je u faktičkom smislu njegova odluka u ovoj situaciji snažnija, legitimnija“.

Na internetu je osvanula i onlajn peticija sa dva zahteva – uklanjanje blokade fakulteta i održavanje januarskog ispitnog roka.

Navodi se sledeće – „Mi, studenti, izražavamo svoje nezadovoljstvo trenutnom situacijom u vezi sa blokadama fakulteta koje ometaju našu akademsku godinu i tražimo hitnu reakciju nadležnih organa. Naš glavni cilj je osiguranje prava na obrazovanje i neometano polaganje ispita“.

Autor peticije, koji je za sada nepoznat, do objavljivanja ovog teksta nije odgovorio na pitanja Nove ekonomije.

Nova ekonomija

Detaljnije o ovoj temi pročitajte na: