Ko ima najveće i najniže penzije u Evropi i koliko Srbija zaostaje za prosekom?

Prosečni bruto mesečni izdaci za starosne penzije po korisniku u EU su 2021. iznosili 1.224 evra. Balkanske zemlje, uključujući Srbiju, nalaze se na dnu liste.

Starosna penzija je stoga periodična isplata namenjena održavanju prihoda korisnika ili izdržavanju prihoda starijih osoba. Jedna od svrha penzionih sistema je da zaštite starije od siromaštva. (Foto: Envato)

Penzije, koje zavise od prethodnih primanja pojedinca, uglavnom su glavni izvor prihoda za Evropljane starije od 65 godina. Međutim, manje od polovine korisnika penzije u EU misli da će imati dovoljno novca za udoban život u penziji, prenosi Forbes Srbija.

U nekoliko evropskih zemalja ovaj nivo poverenja je samo 30% ili niži, što izaziva zabrinutost o adekvatnosti penzija.

Velike razlike u penzijama širom Evrope

Podaci Eurostata iz 2021. godine pokazuju velike razlike u penzijama širom Evrope. Euronews Business je pojednostavio podatke i konvertovao godišnji prihod od penzije u mesečne iznose. Iako je reč o podacima za 2021. oni su dovoljno indikativni da pokažu razlike među zemljama.

Prosečni bruto mesečni izdaci za starosne penzije po korisniku u EU su, na primer, 2021. godine u Luksemburgu iznosili 2.575 evra, a u Bugarskoj 226 evra. Prosek u EU iznosio je 1.224 evra.

Ako se uzme u obzir šire Evropsko udruženje za slobodnu trgovinu (EFTA) i zemlje kandidati za članstvo u EU, najveći prosek je prijavio Island – 2.762 evra. Najniži prosek imala je Albanija, tačnije 131 evro.

Prosečne penzije „velike četvorke“ Evrope premašuju prosek EU

Penzija po primaocu je takođe premašila prosek u svim zemljama „velike četvorke“ EU. Među njima, Italija je prijavila najveću penziju – 1.561 evro, dok su Francuska, Španija i Nemačka pokazale skoro iste vrednosti, svaka oko 1.450 evra.

Nordijske zemlje su na vrhu sa prosečnim penzijama većim od proseka „velike četvorke“. Znatno iznad proseka je i penzija u susednoj Austriji, gde je 2021. iznosila 1.962 evra.

Srbija pri dnu liste

Balkanske zemlje, uključujući Srbiju, nalaze se na dnu ove liste. Prosečna potrošnja na penzije u Luksemburgu bila je skoro 11 puta veća nego u Bugarskoj, što ukazuje na velike razlike. Čak i ako isključimo Luksemburg kao izuzetak, prosek EU je i dalje skoro šest puta veći od bugarskog.

Razlike u penzijama se mogu pripisati različitim nivoima cena u državama članicama EU jer opšti troškovi života u regionu značajno variraju.

Manje od polovine Evropljana je uvereno će imati dovoljno novca za udoban život u penziji

Razlike u penzijama se smanjuju kada se uzme u obzir standard kupovne moći (PPS), koji prilagođava razlike u nivoima cena između zemalja i bolje ocrtava međunarodna poređenja.

Prosečna starosna penzija, izražena u PPS, iznosila je 437 evra u Bugarskoj i 1.681 evra u Luksemburgu. To i dalje znači da je penzioner u Luksemburgu primao skoro četiri puta veću bruto penziju nego u Bugarskoj.

Prema istraživanju Evrobarometra 2023. koje je sprovela Evropska agencija za osiguranje i profesionalne penzije (EIOPA), samo 42 odsto potrošača u EU je uvereno da će imati dovoljno novca da udobno žive u penziji.

Ko ima najveće poverenje?

Takođe postoje velike razlike između zemalja u pogledu nivoa poverenja. Najveće poverenje pokazuju Luksemburg (61 odsto), Holandija (59 odsto) i Danska (58 odsto). Najniži nivoi poverenja su u Letoniji (23 odsto), Sloveniji (27 odsto) i Poljskoj (28 odsto).

Kompas/Forbes Srbija