Klimatske promene će nas skupo koštati: 38 triliona dolara godišnje do 2049.

Naučnici su procenili da će šteta izazvana klimatskim promenama za koje je odgovoran čovek dostići neverovatnu sumu od 38 triliona dolara na godišnjem nivo za samo 25 godina.

Iznos od 38 biliona dolara, izražen u dolarima iz 2005. godine, premašuje dvostruki godišnji BDP cele Evropske unije. (Ilustrativna fotografija, Envato)

Studija objavljena u časopisu Nature pokazuje da će klimatske promene do 2049. imati znatno veći ekonomski uticaj nego što se ranije mislilo. Procenjuje se da će godišnji troškovi iznositi čak 38 biliona dolara, piše Axios.

Zašto je to važno?

Istraživanje otkriva da će svetska ekonomija već u narednih 26 godina doživeti gubitak od 19% prihoda po glavi stanovnika širom sveta zbog emisija štetnih gasova koji će nastaviti da zagrevaju planetu.  

Tokom sledeće četvrtine veka, ekonomske štete uzrokovane klimatskim promenama premašiće troškove ublažavanja globalnog zagrevanja i sprečavanja rasta srednje globalne temperature za više od 2°C u odnosu na predindustrijske nivoe.

Dugoročne ekonomske posledice

Anders Leverman, jedan od koautora studije, kaže da će ekonomske posledice klimatskih promena biti daleko izraženije nego što su prethodne studije pokazale.

Čak i mali porast temperature, kako kaže Andres, će imati dugoročne posledice na ekonomski rast, koji će se osećati u narednih 8-10 godina.

Gde će se najviše osetiti

Studija pokazuje da će ekonomske posledice klimatskih promena biti najizraženije na toplijim geografskim širinama i da će zemlje koje su najmanje odgovorne za istorijske emisije snositi najveće ekonomske gubitke.

Procenjuje se da će SAD i EU biti značajno pogođeni, prihodi po glavi stanovnika će se povećavati – ali dosta sporije nego inače.

Iako postoje različita mišljenja među istraživačima o tačnim brojkama iz studije, opšti trendovi i zaključci podržani su prethodnim istraživanjima i naglašavaju hitnost u borbi protiv klimatskih promena.

K.S. Kompas/Axios