Kineska ulaganja i srpske subvencije

Za drugu fazu izgradnje fabrike dijelova za automobile u Loznici Srbija je kineskoj kompaniji Minth Automotive Europe odobrila subvencije u iznosu od 23,5 miliona evra.

Ilustrativna fotografija (Foto: Envato)

Zauzvrat, ova kompanija treba da zaposli više od 700 radnika i uloži 183,6 miliona evra.

Šira slika

Državna subvencija i kineska ulaganja u Loznici potvrđuju jake ekonomske (a i političke) veze Beograda i Pekinga. Međutim, djeluje da je u pitanju samo kap u moru kada je u pitanju platni bilans Republike Srbiji.

Naime, 2023. robna razmjena sa Kinom iznosila je 6,09 milijardi dolara, ukazuje Narodni poslanik Miroslav Aleksić. „Od toga je 4,86 milijardi dolara bio uvoz iz Kine, a 1,23 milijarde dolara izvoz iz Srbije u Kinu. Konkretno: od 1,23 milijarde dolara 92 posto (1,13 milijarde dolara) izvezle su kineske kompanije: Željezara Smederevo i RTB  Bor. Srpske firme izvezle su ukupno100 miliona u Kinu – bukovo drvo i jabuke.“

I to nije sve

„Mi ne dajemo subvencije za industrije koje su u povoju, već za one koje su na zalasku“, kaže za „Vreme“ predsjednik “Libeka” Mihailo Gajić „Zatim, čak i kada damo novac prvoj ili drugoj kompaniji koje dolaze, nastavljamo da dajemo subvencije svim ostalim kompanijama u nizu.“

Posljedice

Iskustvo pokazuje da ovakve subvencije veoma malo doprinose razvoju zemlje. Zbog svoje česte netransparentnosti, mnogi ih smatraju i za jedan od generatora korupcije. Ipak, ovaj trend se nastavlja i dalje, bez znakova usporavanja. Pogotovo kada su u pitanju kineske firme.

F.Š / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: