Novi uspeh Kine u trci ka Mesecu

Kina je ponovo uspešno spustila letelicu na udaljenu stranu Meseca. U nastavku misije trebalo bi da vrati uzorak tla na Zemlju. Izbija li ta zemlja na čelo obnovljenje trke ka Mesecu, ključne stanice za korak dublje u svemir?

Kina je drugi put uspešno spustila letelicu bez posade blizu Mesečevog južnog pola, na strani uvek okrenutoj od Zemlje. (Mesec, screenshot CSNA)

Kineska nacionalna svemirska administracija (CNSA) je saopštila da se Čang’e-6 u 6:23 po pekinškom vremenu spustio u Aitkinsov basen na Mesečevom južnom polu. 

Meko sletanje Kinu gura napred u globalnoj trci ka Mesecu, u kojoj SAD, Evropska Unija, Indija, Japan i, izgleda, svi drugi istražuju puteve ka postavljanju stalne, naseljene lunarne misije.

Osim naučnih instrumenata, Čang’e-6 je na Mesec poneo i sondu koju bi trebalo da lansira ka Zemlji sa uzorcima, piše Rojters.

Misija “uključuje mnogo inženjerskih inovacija, veliki rizik i ogromne teškoće”, saopšila je CNSA. Na Iksu je objavila timelapse sletanje.

Inače, Kina je sada drugi put uspešno spustila letelicu na stranu Meseca koja je uvek okrenuta od Zemlje. To otežavaju fragmentisan teren i teška komunikacija bez linije direktne vidljivosti ka komandi.

Međutim, upravo zona južnog pola je od ogromnog interesa zemaljskim državama. Naučnici veruju da na dnu dubokih kratera u polarnoj oblasti, na mestima koja Sunce nikada ne osvetljava, ima velikih zaliha vode. Voda na terenu je preduslov dugoročne ljudske misije.

Kompas