“Kenguri jedu Ćake”: Burne reakcije iz Severne Makedonije na Vučićevo fotografisanje sa povređenima iz požara

O tome koliko je veliki broj povređenih u požaru u Kočanima govori i činjenica da kapaciteti bolnica Severne Makedonije nisu u stanju da prime sve povređene.

Aleksandar Vučić obilazi povređene iz Severne Makedonije (Foto: FoNet)

Tragedija ovih srazmera dovela je do toga da su pojedini preživeli iz te države prebačeni u Beograd gde su ih na odeljenju intenzivne nege dočekale kamere 11 televizija i predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.

Šta se dogodilo?

Prema rečima profesora Medicinskog fakulteta i hirurga Prve hirurške klinike Univerzitetskog kliničkog centra Srbije Vladimira Dugalića, na delu je „sramna politička propaganda“. On je naglasio da je na tom delu intenzivne nege strogo zabranjen pristup, a posebno treba biti obazriv u ovom slučaju kada su opekotine zapravo otvorene rane. Dugalić je ocenio da učestvovanje u političkoj propagandi direktno ugrožava živote ljudi.

U tom stavu ovaj hirurg nije usamljen.

Šta kažu građani Severne Makedonije?

Građan Severne Makedonije oštro su izrazili svoje nezadovoljstvo zbog političke zloupotrebe nesreće; među komentarima na društvenoj mreži X našli su se oni koji bez zadrške komentarišu ovakav potez, pa čak upućuju i uvrede predsedniku Srbije.

ttps://x.com/ambrosiusmk/status/1901694229157454286?s=46&t=IS7MP2hy0O0DbrfaAhKXrg

Budući da su mahom u pitanju mladi ljudi koji su tragično stradali, neizbežno je bilo da se ta mladost u Severnoj Makedoniji poistoveti sa studentima i srednjoškolcima u Srbiji kojima je dosta da zbog korupcije obeležavaju Dane Žalosti i broje mrtve. Ipak, u tom mraku, narod zadržava i dozu humora. Poznata je makedonska dosetka, tačnije procena, koliko kengura je po glavi građana i sa koliko kengura bi morao da se bori svaki Makedonac u slučaju sukoba. Ali sada je pitanje koliko Makedonaca, Srba i kengura je neophodno da bi se završila borba sa vetrenjačama.

Beograđani su odmah odgovorili da su spremni da ugoste sve ljude iz Makedonije, ali da ne znaju u gore spomenutom slučaju čime bi ponudili kengure.

Bes i ogorčenost zbog populističkog čina posete povređenima u požaru, navelo je mnoge da se pitaju kako je to uopšte dozvoljeno. U medijima se pojavila informacija da je reagovao i ministar zdravlja Severne Makedonije koji je zamolio da se ne objavljuju fotografije i snimci povređenih pacijenata iz te zemlje.

Šira slika

Solidarnost i međusobno poštovanje ostvareno je među ljudima ove dve zemlje, van konteksta zvaničnih predstavnika vlasti. Studenti u Beogradu odali su počast žrtvama ispred ambasade Severne Makedonije i održali su 75 minuta tišine. Pored studenata Mašinskog fakulteta, ETF-a i mnogih drugih koji su bili na ulici, na internetu se pojavila i reakcija Fakulteta dramskih umetnosti.

Odgovor na veliku tragediju prevazilazi jezičke barijere, a „makedonski tviter“ sada postaje deo feed-a velikog broja korisnika iz Srbije.

V. Antonijević/Kompas