Kako se privatizacija Jugoslovenskog rečnog brodarstva pretvorila u cirkus
Privatizacija JRB-a je inače započeta 2008. godine i za 16 godina ovo je treći neuspešan pokušaj prodaje.
Dan nakon što je Ministarstvo privrede objavilo javni poziv za prikupljanje ponuda za prodaju državnog kapitala u Jugoslovenskom rečnom brodarstvu, isti poziv je povučen. Zvaničnog objašnjenja za to nema.
Zašto se ovo dogodilo
Forbsovi izvori veruju da je reč o „traljavo“ napisanim uslovima za učešće u ovom javnom nadmetanju. „Sve ukazuje na to da je država pronašla kupca, zbog čega je javni poziv i objavljen, ali je neko loše hvatao beleške pa je napravio propust u pisanju uslova koje moraju ispuniti potencijalni kupci. Otuda povlačenje poziva nakon samo jednog dana. Prilično sam siguran da će poziv, nakon što se poprave te greške, ponovo biti objavljen“, pomalo ironično komentariše dobro upućeni izvor Forbs Srbija iz ove industrije.
Hronologija neuspeha
Prodaja državne firme „Jugoslovensko rečno brodarstvo” (JRB) po početnoj ceni od 29,2 miliona evra oglašena je svega pet dana pošto je ova kompanija dobila državni posao od strateške važnosti – pretovar i prevoz uglja – vredan skoro isto koliko je država procenila celu ovu firmu – 28,8 miliona evra, ocenjuje Pištaljka.
- Ovaj milionski posao JRB je dobio tek posle žalbe Komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, jer je EPS posao prvobitno dodelio konzorcijumu u kojem su bile firme rumunskog biznismena optuživanog za korupciju.
- Posle žalbe JRB-a, Komisija je poništila ovu odluku EPS-a, a samo nekoliko dana pošto se za ceo slučaj zainteresovala Pištaljka i poslala pitanja EPS-u, državna elektroenergetska kompanija vratila je posao JRB-u.
- JRB je milionski posao pretovara i prevoza uglja iz rumunske luke Konstanca do termoelektrane „Tent B“ u Obrenovcu obavljao za Elektroprivredu Srbije otkako se ugalj uvozi Dunavom, ali je ove godine najstarija i najveća srpska brodarska kompanija na tenderu dobila i konkurenta.
- Kao drugi ponuđač javio se konzorcijum od tri rumunske firme koje se bave rečnim transportom i domaća građevinska firma „Sloga konstrakšen“ (Sloga Construction), koja je bila i nosilac konzorcijuma. Pištaljka je pisala da „Sloga“ dobija unosne državne poslove uprkos tome što je u svojoj branši – građevini – čuvena po probijanju rokova.
- EPS, u čijem nadzornom odboru sede tri Norvežanina i četiri domaća stručnjaka, prvobitno je posao prevoza uglja dodelio konzorcijumu u kome su se nalazile i tri povezane rumunske firme, Trading Line Management SRL, ATG Hydro Technica Systems SRL i Inland Shipping SRL. Osnivač i direktor Trading Line Management SRL je Paul Ivanov. On se u srpskim registrima vodi i kao stvarni vlasnik firme „Inland šiping d.o.o“ (Inland Shipping), registrovane pre 20 dana u Kladovu. Prema podacima iz rumunskog registra, treća firma, ATG Hydro Technica Systems SRL, do prošle godine bila je u vlasništvu francuskih vlasnika koji su je prodali firmi Paula Ivanova Trading Line Management SRL.
- Ivanov je optužen za više koruptivnih krivičnih dela, a u jednom postupku bio je optužen zajedno sa bivšim rumunskim ministrom informisanja Gabrijelom Sanduom.
- „Sloga“ i rumunski partneri na tenderu EPS bili su izabrani po kriterijumu najniže cene jer je njihova ponuda od 28,2 miliona evra bila niža za oko 600.000 evra od ponude JRB-ovog konzorcijuma.
- Na ovu odluku JRB se žalio i EPS-u i Komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki tvrdeći da su reference konkurenata sporne i netačne. EPS je odbio njihovu žalbu, ali mu je Komisija ipak posle toga naložila da ponovo razmotri i stručno oceni ponude, što se završilo vraćanjem posla JRB-u.
Privatizacija JRB-a je inače započeta 2008. godine i za 16 godina ovo je treći neuspešan pokušaj prodaje.
Ugalj koji JRB prevozi nabavlja se u Indoneziji, a pretovara u luci Konstanca i postao je neophodan za proizvodnju struje otkako se dogodio kolaps EPS u krajem 2021. godine kada je obelodanjeno da EPS nema dovoljno uglja zadovoljavajućeg kvaliteta za proizvodnju struje.
Priredili: J.G./Vreme