Kako do boljeg seksualnog života: 7 saveta

Parovi često, ako ne i redovno, nisu zadovoljni sopstvenim seksualnim životom. Ne umeju ni da razgovaraju, čak ni da identifikuju šta ih muči. Evo sedam saveta kako mogu to da poprave.

Parovi često tonu u frustraciju jer ne znaju kako do boljeg seksualnog života. Najčešće nije toliko komplikovano. (Ilustracija: Envato)

Kako do boljeg seksualnog života, pita grčki portal Prototema i istovremno nudi sedam saveta.

Evo ih.

1. Učestalost nije najvažnija 

Jedna od vodećih briga koje ljudi donose sekusalnim terapeutima jeste proređen seksa. Ili potpuni izostanak. 

Terapeuti se slažu da učestalost nije mera zdravog seksualnog života. „Kvalitet vaših seksualnih iskustava je daleko važniji od kvantiteta“, kaže doktorka Emili Morz.

Dakle, umesto da se fokusirate na učestalost, obratite pažnju na to koliko seks zadovoljava vaše i potrebe vašeg partnera. 

2. Želja varira i to je normalno 

Želja nije konstanta. Normalno je da seksualna želja raste i nestaje. Faktori su razni, poput stresa, zdravlja i dinamike odnosa. 

Neusklađen libido među partnerima je uobičajen i često može da se reši otvorenom komunikacijom i obostranim razumevanjem.

3. Komunikacija je ključna, ne samo verbalna

Naučnici objašnjavaju da je mnogi parovi ne znaju da razgovaraju o seksu.

Parovi treba da odvoje vreme za slobodan razgovor o zajedničkom zadovoljstvu.

4. Pažnja može da poboljša vaš seksualni život

Mnogim ljudima je teško da u potpunosti budu prisutni tokom seksa zbog raznoraznih distrakcija svakodnevnog modernog života.

„Usredsređenost vam pomaže da se prilagodite svom telu i telu vašeg partnera, za prijatan i povezujući seks“, kaže istraživačica seksualnog zdravlja doktorka Lori Broto.

Fokus na disanje ili osećanja koje doživljavate mogu da naprave veliku razliku u kvalitetu seksualnog odnosa. 

5. Okej je tražiti pomoć 

Bez obzira da li doživljavate određenu seksualnu disfunkciju ili se suočavate sa izazovima u vezi, stručni savet može mnogo da pomogne. 

„Ako vam nešto ne ide, ne oklevajte da se obratite profesionalcu. Što pre rešite problem, to bolje“, poručuje Lora Berman seksualna terapeutkinja. 

6. U seksu ne postoji „nenormalno“

Jedna od najznačajnijih stvari koje seksualni terapeuti žele da znate, jeste da ne postoji univerzalni standard za „normalno“ u seksu. „Normalno“ je subjektivno i varira od osobe do osobe, i od para do para.

„Najvažnije je da ste vi i vaš partner srećni i zadovoljni seksualnim odnosom“, objašnjava istraživačica seksualnog zdravlja Kristen Mark. „Ne poredite svoj seksualni život sa onim što mislite da drugi rade. Fokusirajte se na ono što odgovara vama.” 

7. Intimnost prevazilazi seks 

Iako je seks važan aspekt intimnosti, to nije jedini način da se povežete sa partnerom i unapredite seksualni život.  

Kada se osećate emocionalno povezano, seks često postaje važniji i prijatniji, poručuje klinička psihološkinja i seksualna terapeutkinja dr Megan Fleming.

Kompas