Kako će Srbija „pozajmiti“ britanski kreditni rejting: Pet milijardi evra za OIE i infrastrukturu
Britanska agencija za finansiranje izvoza UKEF planira da srpske firme podrži sa do pet milijardi funti uz kamate niže od ma kojih na tržištu.
UK Export Finance (UKEF), britanska izvozno kreditna agencija, zainteresovana je da podrži nekoliko projekata u Srbiji, i za to ima na raspolaganju između četiri i pet milijardi funti (od 4,7 do 5,8 milijardi evra). UKEF omogućava povoljno finansiranje, odnosno dobijanje kredita po uslovima kao da kompanija koja uzima zajam ima rejting na nivou same Velike Britanije.
Zašto je to važno?
UKEF je najsličniji srpskoj Agenciji za osiguranje i finansiranje izvoza. Ova britanska agencija, kada odluči da podrži projekat neke firme ili države, omogućava da ta firma dobije kredit od međunarodnih banaka po znatno nižim kamatama nego što bi inače mogla, pošto UKEF garantuje banci da će kredit biti vraćen u potpunosti. To znači da u slučaju da firma ne vrati kredit, banka se naplaćuje od UKEF-a, koji kao zvanična institucija Velike Britanije nosi praktično nulti rizik za banku.
Iako UKEF ima za cilj da podrži projekte koji izvoze iz Velike Britanije, ova agencija zahteva da je samo 20 odsto vrednosti investicije na neki način uvezeno iz Britanije, što ostavlja dosta široke mogućnosti za firnansiranje različitih projekata. UKEF finansira do 85 odsto vrednosti projekta. To znači da bi i srpske firme ili država mogli da dobiju jeftine kredite preko ove agencije za svoja ulaganja u Srbiji, što je naročito važno u vreme visokih kamatnih stopa, kakvo je trenutno.
Šira slika
U februaru ove godine u Londonu je organizovan susret premijera Zapadnog Balkana što je rezultiralo sa 15 milijardi funti koje će UKEF odvojiti za najrazličitije projekte u regionu. Do trećine tog novca namenjeno je Srbiji.
UKEF ne finansira projekte koji proizvode štetne emisije ugljenika, niti čisto finansijske projekte, a sama cena finansiranja varira. Međutim, praktično je uvek niža od one koju bi balkanske zemlje dobile bilo da uzimaju komercijalni kredit bilo da novac nabavljaju emisijom obveznica.
Za sada još nije poznato koje će projekte UKEF finansirati u Srbiji, međutim, iz ove agencije su za Novu ekonomiju potvrdili da se razgovara o projektima koji su od važnosti za Srbiju u oblasti obnovljivih izvora energije i infrastrukturi.
UKEF je inače još 2021. godine ušao na tržište Srbije kroz ugovor koji su Behtel i Enka potpisali sa Vladom Srbije za projekat Moravskog koridora i to je bio prvi njihov projekat u regionu uopšte. (Aleksandra Nenadović, Nova ekonomija)