Zbog manjka posla „motačima kablova“ na jugu Srbije dele otkaze

Fabrike sa juga Srbije, poput Jure i Aptiva koje rade za globalne auto-gigante, smanjuju broj zaposlenih zbog nedostatka posla.

Ilustrativna fotografija (Foto: Envato)

Veliki broj fabrika iz Leskovca, Niša, Prokuplja i drugih gradova sa juga Srbije ovih dana smanjuje broj radnika, najviše tako što zaposlenima na određeno vreme ne produžava ugovore kada im isteknu. Broj otkaza postaje zabrinjavajući i ukazuje na ozbiljne teškoće ovih kompanija da pronađu poslove za velike kompanije za koje inače rade, uglavnom u auto-sektoru.

Zašto je to važno

Tokom poslednje decenije i ranije na jugu Srbije uz pomoć subvencija je otvoren veliki broj fabrika, takozvanih komponentaša, koje za kupce poput Mercedesa, BMW-a, Folksvagena i drugih, proizvode delove za sedišta, kablove i drugo. U ovim fabrikama radi veliki broj ljudi, često po ugovorima na određeno i za relativno male plate. Međutim, ljudima je to često jedina opcija i bez tih poslova, teško da mogu da brzo nađu drugo radno mesto. Zbog toga je smanjivanje broja radnih mesta širi socijalni udarac u manjim, nerazvijenim mestima na jugu.

Ko smanjuje broj radnika

Kako navode Južne vesti, još od februara u fabrici Jura u Leskovcu ugovori radnicima na određeno vreme se ne produžavaju, a slična situacija je i u niškoj fabrici istog preduzeća.

„Obrazloženje je uglavnom da trenutno nema posla i potrebe za radnom snagom“, kažu sindikalci iz Jure.

U Aptivu u Leskovcu već godinama postoji praksa neprodužavanja ugovora onima koji nisu zaposleni za stalno.

Na neprodužavanje ugovora žale se i radnici Leonija u Nišu i Prokuplju, Džonsona u Nišu, kao i Elrada i Grunera u Vlasotincu.

I fabrika Gruner iz Vlasotinca potvrdila je da je otpustila „određeni broj“ radnika koji rade u kompaniji već više od 15 godina.

Potez za „dobrobit zaposlenih“

Kako su naveli iz kompanije, „ovaj potez jeste za dobrobit zaposlenih koji ostaju ali i zarad usklađivanja broj zaposlenih sa potrebama kupaca“.

Iz Elrada naveli su da su u prvoj polovini prošle godine otpustili 40 radnika zbog pada broja porudžbina kupaca i da su primorani da smanje broj radnika za još 25.

Međutim,iz Leonija poručuju da otkaze daju, odnosno da ugovore ne produžavaju, samo na „individualnoj osnovi“, recimo zbog slabog učinka zaposlenog, a da inače čak zapošljavaju nove ljude i trenutno imaju više otvorenih pozicija. (Nova ekonomija)

Više o ovoj temi čitajte na: