Lider Hamasa Jahja Sinvar je mrtav, od mira ipak još nema ništa

Izrael je ubistvom lidera Hamasa u Gazi Jahje Sinvara eliminisao još jednog „mrtvaca koji hoda.“ Zapad je skočio na eliminaciju „nepremostive prepreke“ miru, ali od toga, izgleda, nema ništa.

Poslednji trenuci: Lider Hamasa u Pojasu Gaze Jahja Sinvar gleda u kameru drona nakratko pre nego što g aje izraelska vojska ubila. (Foto: Fonet/AP)

Izrael je u Pojasu Gaze, posle godinu potere, likvidirao jednog od ključnih lidera Hamasa. Jahja Sinvar je Izraelcimaa bio bezočni militatni ubica, a Palestincima neustrašivi branilac. 

Šta poslednja u nizu likvidacija može da znači za rat u Gazi?

Poslednji trenuci na videu

Vest je prvo procurila u sredu, a dan kasnije je potvrđena. Izraelske odbrambene snage (IDF) su na Iksu kasno u četvrtak objavile: “Jahja Sinvar, eliminisan.”

IDF su potom na istu mrežu postavile snimak “Poslednji trenuci Jahje Sinvara.”

Snimak je iz drona, koji uleće u jednu razrušenu kuću. Kamera na fotelji uočava čoveka koji nepomično sedi, a kada mu je postalo jasno da je primećenb, baca nešto ka dronu.

Snimak se tu prekida.

“Jahja Sinvar, lider terorističke organizacije Hamas odgovoran za masakr 7. oktobra, je mrtav,” rekao je nešto kasnije, portparol IDF Danijel Hagari.

Sinvar bio „nepremostiva prepreka“ okončanju rata

Zapad je na likvidaciju Sinvara skočio kao na priliku za okončanje krvoprolića koje traje od upada Hamasa u Izrael pre nešto više od godine.

“Ovaj trenutak nam otvara priliku da konačno okončamo rat u Gazi,” saopštio je američki predsednik Džo Bajden. 

“Jahja Sinvar je bio nepremostiva prepreka tom cilju. Ta prepreka više ne  postoji,” preneo je Rojters Bajdena.

Rat se ipak nastavlja

Od toga, izgleda, ipak nema ništa. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je odmah rekao da “još nije gotovo,” javila je Al Džazira.

“Zlo danas pretrpelo težak udar, ali posao nije završen,” rekao je.

Sinvarova pogibija jeste ozbiljan gubitak za Hamas, ali verovatno nije smrtonosan udarac pokretu koji će okončati rat u Gazi, navodi Njujork tajms pozivajući se na analitičare.

Jahja Sinavar nije prvi pali lider Hamasa

Hamas, koji je i politička i vojna sila u regionu, tokom decenija je istrpeo gubitak mnogo vođa.

To što je sve to pregurao dokazuje dubinu i snagu besa i razočarenja među Palestincima pod izraelskom okupacijom i posle toliko neuspešnih pregovora pod okriljem SAD.

Mnogi Palestinci i “milioni Arapa i Muslimana” su 61-godišnjeg Sinvara videli kao “ikoničnu figuru koja se usudila da prkosi i usprotivi se Izraelu,” rekao je za Njujork tajms profeseor međunarodnog prava Londonske škole ekonomije Favaz Gerges.

Njegova smrt je “težak udarac Hamasu … ali ta borba se ne vrti oko jedne ličnosti ili jednog lidera,” dodao je.

Izrael je ofanzivu u Pojasu Gaze pokrenuo posle Hamasovog upada prošle godine, obećavajući da će uništiti organizaciju.

Kako Hamas stoji dan posle?

Godinu dana kasnije, enklava je razorena. Prema palestinskim vlastima, ubijeno je 42.000 ljudi. To je cena ozbiljne degradacije snage Hamasa. 

“Hamas danas više nije u stanju da napadne Izrael,” rekao je Jakov Amidror, penzionisani general IDF i nacionalni savetnik za bezbednost.

Međutim, Hamas se transforimsao o snažnu gerilu koja je još u stanju da sa IDF vodi ulične borbe. U jednoj takvoj je i Sinvar ubijen.

Uz to, još u svojim rukama drži 101 taoca otetih 7. oktobra, od kojih je, prema izraelskim procenama, više desetina još živo, ukazao je Amirdror.

Sve u svemu, likvidacija Sinvara “neće biti kraj Hamasa,” ocenio je Mhaimar Abusada, profesor političkih nauka univerziteta Al-Azhar u Gazi. Abusada trenutno gostuje kao predavač na Nortvestern univerzitetu, u Ilinoisu.

Hamas je 2004. neoslabljen pregurao likvidaciju osnivača, šeika Ahemda Jasina, i tadašnjeg vođe, Abdel Aziz Rantisija. 

“Na koncu, Hamas sebe vidi kao nacionalni oslobodilački pokret koji se bori protiv izraelske okupacije,” rekao je Ranitsi. “Ako jedan vođa umre, drugi će zauzeti njegovo mesto i nastaviti borbu.”

Kompas

Pročitajte i: