Izraelska vojska upala u Liban da uništi Hezbolah
Žarište novog izdanja bliskoistočnih ratova premestilo se iz Pojasa Gaze u južni Liban. Posle likvidacije rukovodstva islamističke milicije Hezbolah i onesposobljavanja hiljada operativaca, Izrael je krenuo u kopnenu ofanzivu preko svoje severne granice, nameravajući da uništi najmoćnijeg neprijatelja u neposrednom okruženju.
Izraelska vojska je ušla u Liban, nameravajući da uništi Hezbolah. Pre inkurzije u noći između ponedeljka i utorka, satima je bombardovala i raketirala položaje Hezbolaha sa one strane granice.
“Posle operacija u Gazi gde su stekli operativno iskustvo, vojnici 98. divizije su premešteni na sever da izvedu ograničenu, lokalizovanu, ciljanu operaciju koju su počeli prošle noći,” saopštile su Izraelske odbrambene snage (IDF) u utorak ujutro.
Ograničena vojna operacija bez okupacije
U operaciji učestvuju komandosi i padobranci koji su prethodnih sedmica imali obuku u severnom Izraelu.
Funkcioneri u Tel Avivu su naveli da je cilj kopnene operacije ograničen i da Izrael ne planira dugoročnu okupaciju. Nisu, međutim, rekli ni koliko duboko u Liban izraelska vojska planira da prodre, niti koliko dugo da se zadrži.
Libanska vojska se povukla sa osmatračkih pozicija na granici i rasporedila u baze, u pripremi za izraelsku ofanzivu, rekli su izvori za CNN.
Eskalacija uoči prve godišnjice novog izdanja rata na Bliskom istoku
Iduće sedmice biće godinu dana od kako su teroristi palestinskog Hamasa upali u Izrael iz Pojasa Gaze, ubili oko 1.200 ljudi i oteli stotine talaca. Izrael je odgovorio brutalnom vojnom ofanzivom koja je enklavu manje-više svela na ruševine.
U obračun Izraela i Hamasa uključili su Hezbolah iz Libana i jemenski Hutiji. IDF nije prekinuo napade na Hamas, ali je poslednjih par sedmica prebacio težište vojnih operacija na Hezbolah. Nije zanemario ni Hutije.
Prekogranično raketiranje je preraslo u najžešći sukob od libanskog rata 2006.
Upad u Liban posle demontiranja Hezbolahove strukture
Izrael je kopnenu operaciju pripremio doslovnim sakaćenjem neprijatelja. Prvo je Hezbolahu podmetnuo modifikovane pejdžere i voki-tokije, pomoću kojih je u izabranom trenutku ubio i trajno onesposobio hiljade operativaca.
Potom je raketiranjem likvidirao lidera militanata Hasana Nasralaha sa najbližim saradnicima, a zatim nastavio jednog po jednog da eliminiše prominentne komandire, uz udare po lokacijama raketnih lansera i skladišta naoružanja.
Konačno je, u noći između ponedeljka i utorka poslao vojnike na teren, očigledno nameravajući da uništi dezorijentisanog neprijatelja bez komande i previše prepadnutog da bi komunicirao.
IDF je libansko stanovništvo pozvao da ne putuje ka jugu zemlje dalje od reke Litani.
Portparol zadužen za obraćanje na arapskom, Avičaj Adrai, upozorio je da Hezbolah koristi civile i civilnu infrastrukturu za skrivanje i napade na Izrael.
Podvučeno pitanje: Šta će Iran?
Ključno pitanje koje se povlači nedeljama, a sada postaje goruće jeste: Kako će Teheran reagovati na korak Izraela ka uništenju “osovine otpora” koje Iran godinama gradi u Libanu, Gazi, Jemenu, Siriji i Iraku?
Premijer Benjamin Netanjahu je neprijatelje upozorio da na Bliskom istoku nigde ne mogu da se sakriju. Prethodno je to pejdžerima, ubijanjem po regionu, pa i samom Tehranu, dokazao.
Iranski vođa, ajatola Ali Hamnei, za sada je samo obećao “težak udarac.”
Ignorisanje američkog pritiska
Netanjahu ofanzivom na Liban šamar izazova nije udario samo Iranu. Tim potezom potpuno je ignorisao pritisak najvažnijeg saveznika, SAD.
Naime, Bela kuća je više puta apelovala na Izrael da deeskalira. Predsednik Džo Bajden je doslovce par sati pre pokreta IDF preko granice pozvao na prekid vatre u Libanu.
Netanjahu je, međutim, potpuno uveren da Bela kuća neće povući jedinu preostalu polugu pritiska da ga primora na popuštanje: da zaustavi isporuke oružja.
Kompas