Između dva popisa „nestalo“ 215.376 osoba sa invaliditetom

Prema rezultatima poslednjeg popisa stanovništva, broj osoba sa invaliditetom u Srbiji je 356.404, dok je na prethodnom popisu njihov broj bio 571.780.

Foto: dotshock/Envato

Za jedanaest godina 215.376 osoba sa invaliditetom u Srbiji je „nestalo“, navodi se u autorskom tekstu koji je objavilo Udruženje novinara Srbije.

Kako je protekao popis?

„Istraživači i drugi korisnici popisa u Srbiji su upravo najviše iznenađeni nenajavljenim korišćenjem administrativnih podataka, i to ne u cilju kontrole kvaliteta popisnih podataka, nego za popisivanje lica koja nisu popisana od strane popisivača. Na taj način je ukupno ‘na terenu’ popisanom broju stanovnika pridodato oko 200.000 lica, što je približno tri odsto populacije“, naveo je Ivan Marinković, viši naučni saradnik, zamenik upravnika Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka.

Korišćenje administrativnih izvora značilo je da su stanovnici koji nisu popisani na terenu dodati ukupnom broju stanovnika, tako što su korišćeni administrativni podaci.

Kriterijum da lice bude dodato ukupnom broju stanovništva bio je njegova prisutnost u najmanje dva administrativna izvora koja nedvosmisleno pokazuju da je lice u Srbiji.

Ivan Marinković naveo je da su na predavanju o popisu, održanom na poziv Društva demografa Srbije, nadležni iz Republičkog zavoda za statistiku izneli tvrdnje da je „obuhvat popisanih lica u Popisu 2022. godine značajno bolji od prethodnih popisa“.

Međutim, kako je rekao, popis pruža mnogo širi spektar podataka, kojih nema u administrativnim izvorima, a ovakvim dodavanjem gubi se u kvalitetu kod određenog obeležja stanovnika.

Kako se tumači invaliditet?

Načelnica odeljenja Popisa stanovništva Republičkog zavoda za statistiku Ljiljana Đorđević rekla je da prilikom tumačenja podataka o invaliditetu treba imati u vidu da su oni rezultat subjektivnog stava ispitanika i veštine popisivača prilikom postavljanja pitanja.

Za decu starosti dve do četiri godine prikupljani su samo podaci za probleme sa vidom, sluhom i hodanjem – međutim, nisu navedeni razlozi zbog čega podaci ili nisu, ili su delimično prikupljani.

U poslednjem popisu 109.343 osobe nisu se izjasnile da li imaju neku vrstu invaliditeta, odnosno status njihvog invaliditeta je nepoznat, a u popisu 2011. godine taj broj je bio nešto veći – 119.482 osobe.

Za poslednji popis ne postoje podaci koliko je osoba sa invaliditetom samostalno odgovorilo na pitanja.

Radi bolje preciznosti, jedan od problema jeste to što u velikom broju slučajeva osobe sa invaliditetom ne odgovaraju same na pitanja, već to čini neko drugi umesto njih.

Za poslednji popis ne postoje podaci koliko je osoba sa invaliditetom samostalno odgovorilo na pitanja.

Nova Ekonomija

Više o ovoj temi čitajte na: