Ivan Ninić: Ako je država pucala na mirne građane, onda je to teroristički akt

Advokat Ivan Ninić u razgovoru sa Kompas ističe da postoji više stvari koje treba ispitati u slučaju upotrebe zvučnog topa 15. marta, od toga ko je naredio i upotrebio uređaj, do toga zašto je uopšte nabavljano nešto što ne može da se koristi u Srbiji.

Foto: FoNet, Ilustracija: U. Maksimović

Ivan Ninić navodi za Kompas da je sada radi dokazivanja štete najbitnije prikupiti svedočenja povređenih 15. marta kada se Ulicom kralja Milana prolomio čudan i neprijatan zvuk, usled koga je nastao stampedo u kojem su pojedinci zadobili povrede.

„Vrh države iznosi dve teze: prva je da ništa nije dogodilo, a druga da ne postoje štetne posledice po građane. Te dve teze su međusobno komplementarne i egzistiraju kao činjenice. Oni ih sprovode tako aktivno dezinformišu javnost kroz izjave državnih zvaničnika kako ništa nije bilo, a potom su date instrukcije da se ljudi zdravstveno ne zbrinjavaju od posledica ili da se umanjuju povrede“, priča Ninić.

Zašto država kupuje zvučni top koji neće koristiti?

Navodi da u krivičnoj-pravnoj kvalifikaciji upotrebe soničnog uređaja 15. marta postoje četiri moguća delikta:

  • Izazivanje opšte opasnosti
  • Nesavestan rad državnih službi
  • Zloupotreba službenog položaja
  • Izazivanje panike i nereda

„Vlast kada želi da prikaže nastalu štetu pumpa do besvesti, ali kada želi da je umanji, onda tvrdi da se ništa nije dogodilo. Tako je Vučić na primer kada je bio prvi skup u Novom Sadu izjavio da će Vlada Vojvodine izdvojiti milion evra za sanaciju štete na Gradskoj kući i drugim oštećenim objektima i time je praktično dao sudu mogućnost da meri visinu štete. Isto su štetu pokušali da napumpaju do maksimuma kada su bile dimne bombe i baklje u skupštini, pa su za posledice spominjali infarkte, nerođene bebe, Gavrilo da živi i tako dalje… Oni naprosto pumpaju štetne posledice kada im to odgovara, a negiraju kada im smeta“.

Po Niniću u aferi upotrebe zvučnog topa imamo tri faze koje bi nadležni trebalo da preispitaju:

  1. Nabavka od strane države sredstava posebne namene i to sredstava koje se neće upotrebljavati, poput zvučnog topa. Zašto se uopšte nabavljaju sredstva koja ni zakonski ne mogu da se upotrebljavaju. Dakle tu imamo potencijalne elemente korupcije.
  2. Upotreba sredstava čija primena nije dozvoljena.
  3. Zataškavanje da je nedozvoljeno sredstvo upotrebljeno.

Traži se žrtveni jarac, kao za Savamalu

„Ministar Ivica Dačić sada skuplja izjave vojnog i policijskog vrha, a ja apleujem na sve te ljude da ne pristanu da učestvuju u krivičnom delu. Stavljanje potpisa na papir u vidu službene beleške, odnosno zvanične izjave povlači krivično-pravnu odgovornost.  Ovo što se sada radi na zataškavanju je isto kao ono posle nadstrešnice, Savamale, helikoptera… Jednostavno se predstavlja da niko nije kriv“, priča Ninić.

Dodaje da će na kraju, kao u slučaju Savamale, biti pronađen žrtveni jarac ako javnost ne bude odustala od zahteva za istragom.

„Mislim da se sada u vlasti traži žrtveni jarac iz sektora bezbednosti. Neko ko će poneti odgovornost tako što će navodno priznati da je slučajno ili na svoju ruku aktivirao nedozvoljeni uređaj, a da to po komandnoj odgovornosti nije znao niko u vrhu bezbednosnih službi, niti sam Vučić. Oni tako stalno kada budu saterani u ćošak traže žrtvene jarce koji će poneti odgovornost, poput šefa smene u policiji kad je bila Savamala. Oni misle da svi imaju cenu i da su svi na prodaju, bez obzira na posledice“, tvrdi Ninić.

Navodi da ova vlast konstantno koristi ljude sa dosijeima za prljave poslove i da se tako stvara sistem u kome svako svakog drži u šaci.

„Vučić je oko sebe napravio prstenove zaštite tako što štiti ljude koji su joj potrebni, a po pravilu su to ljudi sa dosijeima kojima vlast pruža utočište. Tako se stvaraju međusobne obligacije gde svako svakog drži u šaci. Ljudi koji su podobni dobiju privilegije, ali onda moraju da se oduže – ili tako što će da sakupljaju glasove ,ili tako što će da borave u Pionirskom parku, ili tako što će u državnoj službi da zataškaju neku stvar poput ove“.

Ako javnost posustane – zataškaće stvar

Ivan Ninić napominje da sada „samo od javnosti zavisi da li će stvar oko zvučnog topa biti isterana do kraja“

„Ako javnost posustane, oni će to zataškati.

Skoro svi tužioci su lojalisti koji rade kako im kaže vrh države, i jedino zato javnost može da natera ovu vlast da se išta istraži i otkrije. Ovakve događaje imamo jer je sistem do srži urušen i kompromotivan. Sve dok nam skupštinski Odbor za kontrolu službi bezbednosti vodi kondukter iz Vrbasa (Igor Bečić – prim.aut.) ne možemo očekivati da će ikad išta biti istraženo. Onda nam se i događa da se niko ne bavi ozbiljno ni zvučnim topom, ni nadstrešnicom, ni Savamalom, da se sve zataškava i čeka se da popusti pritisak javnosti“.

Na kraju ističe i da je opasna uporna tvrdnja vlasti da nema veze s upotrebom zvučnog topa.

„Ne zna se da li je gore da je država upotrebila zvučno oružje na mirne demonstrante ili da je to akt pojedinca van sistema. Država ne sme zvanično da prizna da je upotrebila nedozvoljeno sredstvo na mirne demonstrante jer bi to onda bio teroristički akt prema sopstvenim građanima. Ako je država pucala iz zvučnog topa ili čega god na mirne građane 15. marta, onda je to teroristički akt. Zato se mora utvrditi krivična i politička odgovornost za ono što se desilo u subotu. Zato i javnost mora da istraje u ovom zahtevu, inače će se kao i mnoge druge stvari zauvek zataškati“, zaključuje Ninić.

V. Živanović/Kompas