Institut za evropske poslove: Novac od SAD, deo i preko USAID-a, završio u budžetu Srbije
Od 2012. do 2020. godine vlada Sjedinjenih Američkih Država poklonila je Srbiji više od 110 miliona dolara i da je taj novac otišao u državni budžet kojim raspolaže politička većina, objavio je Institut za evropske poslove.
/x.com/NaimLeoBesiri/printscreen
Od 2000. godine do danas SAD su obezbedile Srbiji razvojnu pomoć u ukupnom iznosu većem od milijardu dolara, ističe u saopštenju Institut. Sredstva su, kako navode, bila usmerena na različite sektore, te se jasno uočava da je dominantan deo donacija preko USAID i drugih američkih agencija završavao – u budžetu Srbije.
Do 2012. godine
Do 2012. godine, američka pomoć bila je ključna za ekonomski opstanak Srbije. SAD su, između ostalog:
- podržavale obnovu energetskog sistema uništenog zbog sankcija, uspostavljanje bankarskog sektora,
- kao i budžetska davanja kojima su isplaćivane zaostale plate, penzije i socijalna davanja, uključujući i dugove nastale oduzimanjem stare devizne štednje, navode iz Instituta.
“U tom periodu, finansijska podrška bila je usmerena na osnovnu stabilizaciju države koja se nalazila u dubokom ekonomskom i institucionalnom kolapsu, a u čijem je urušavanju učestvovao i tadašnji ministar informisanja Slobodana Miloševića – Aleksandar Vučić”, ističe se u saopštenju.
Od 2012. godine
Dalje se navodi da od 2012. godine dolazi do pada američke pomoći. To je zbog toga što je novac koji vlast prima od USAID i drugih američkih agencija preusmeren ka sektorskim reformama – pre svega u oblasti javne administracije, pravosuđa i bezbednosti, a ne infrastrukturnih projekata.
Kao primer strukture donacija, Institut navodi da je samo u 2020. godini, Srbija je od SAD primila 9.422.000 dolara, od kojih je milion dolara poklonjeno za razvijanje vladinog programa e-Zdravlje. Skoro dva miliona dolara dodeljeno je Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije kroz Međunarodni kriminalističko-istražni program pomoći u obuci.
“Dalje, skoro 2,5 miliona dolara usmereno je na podršku reformi krivičnog pravosuđa u Srbiji i borbi protiv korupcije, dok je još skoro dva miliona dolara otišlo Vladi Srbije za različite aktivnosti grupisane u tzv. ‘superklaster podršku’. Od ukupne donacije u 2020, 300.000 dolara dodeljeno je i univerzitetima za istraživanja i studije, dok je preostali deo sredstava raspoređen na medije, medijske organizacije, studijska putovanja i najmanji deo organizacijama civilnog društva”, ukazuje u saopštenju Institut za evropske poslove.
Gde su podaci od 2021. godine?
Podsećaju da na zvaničnom sajtu Vlade Srbije, koji sadrži bazu podataka o međunarodnoj razvojnoj pomoći (ISDACON), trenutno nema podataka o donacijama SAD od 2021. godine naovamo. Međutim, prema dostupnim informacijama – podrška je nastavljena sličnoim intenzitetom, ali nije zvanično zabeležena. To postavlja pitanje transparentnosti trošenja tih sredstava i opravdanosti njihovog preusmeravanja u budžet kojim upravlja politička većina.
Osuda upada policije u NVO u Srbiji
U zaključku saopštenja direktor Instituta Naim Leo Bešri osudio je današnji upad policije u četiri nevladine organizacije koje su sarađivale sa USAID. Ističe se da je zloupotreba aparata prinude prema organizacijama civilnog društva poslednji u nizu pritisaka na studente, njihovu borbu kao i građanske proteste.
“Građanske inicijative, CRTA i druge organizacije, među kojima je i Institut za evropske poslove godinama podržavaju mlade i stare kako bi bili aktivni građani našeg društva. Autoritarni režim zastrašuje, opstruira rad i targetira, i podstiče mržnju prema predstavnicima civilnog društva kako bi opravdao svoje nelegalne radnje, nizak životni standard i šurovanje s organizovanim kriminalom”, naglasio je Beširi.
“Ova borba nije samo naša, ističe, već i onih građana Srbije koji žele da njihova udruženja rade bez straha, prinude, iznude i pritisaka, zaključio je Beširi.
FoNet