Hoće li se Srbiji isplatiti EXPO: Kako su prošli drugi?
EXPO se u Srbiji predstavlja kao velika razvojna šansa za zemlju. Iskustva drugih domaćina pokazuju da to ne bude uvek tako.
Srbija će za organizaciju specijalizovane izložbe EXPO 2027, poznate i kao mali EXPO, potrošiti milijarde evra, ali da li će joj se taj novac vratiti?
Ako je suditi po rezultatima koje su drugi domaćini postigli – neće.
Ko je kako prošao?
Istorija EXPO događaja pokazuje da su se čak i dobro organizovane zemlje, koje su manje sklone korupciji od Srbije, suočile sa ekonomskim teškoćama zbog visokih troškova organizacije ovih događaja.
EXPO u Spokejnu u SAD 1974. se završio tako što je lokacija održavanja ostala slabo iskorišćena posle izložbe, a infrastruktura krenula da propada.
U Sevilji u Španiji 1992. EXPO je celu zemlju doveo u nezavidnu ekonomsku situaciju.
U Hanoveru u Nemačkoj, nije bilo “značajnijeg urbanističkog razvoja, a dalje korišćenje prostora “nije ispunilo očekivanja”, navodi se u istraživanju Centra za evropske politike.
Milano 2015. takođe je prošao bez očekivanih ekonomskih koristi za lokalnu ekonomiju.
Zašto Srbija onda očekuje nešto drugo?
Vlasti u Srbiji obećavaju da će EXPO dovesti do priliva miliona stranih posetilaca u Srbiju, da će u toku priprema za izložbu doprinositi ekonomskom rastu i da će naknadno svi objekti koji budu izgrađeni uticati na opšti ekonomski razvoj.
U prošlosti je bilo i takvih slučajeva, pa je u nekim prilikama EXPO uspevao da trajno promeni i imidž i izgled čitavih gradova, poput Pariza gde je za potrebe EXPO-a izgrađena Ajfelova kula, na primer.
(Nova ekonomija)