GSP gubi više od 30 linija: Poraz u „ratu“ sa privatnicima?

GSP Beograd je sve podređeniji u odnosu prema privatnim prevoznicima. Uskoro će, odlukom grada, ostati bez više od 30 linija.

Prihodi Beograda od naplate javnog prevoza su oslabili od kako je grad promenio firmu za naplatu i kontrolu. Šta se dešava? (Foto: Milica Vučković, Fonet)

Grad Beograd planira da privatnim prevoznicima prepusti prevoz na više od 30 linija na teritoriji Palilule i Zemuna, kao deo linija na Novom Beogradu. Nacrt projekcije ukazuje da bi privatnom partneru po ugovoru pripalo oko 5,44 milijarde dinara.

Rok na koji treba da se zaključi ugovor o javno-privatnom partnerstvu u oblasti prevoza je 10 godina.

Kako su privatnici ušli u javni prevoz?

Sve do 1998. Gradsko saobraćajno preduzeće (GSP) bilo je, formalno gledano, jedino koje je prevozilo Beograđane. Privatni prevoznici su se pojavili ilegalno nekoliko godina ranije, koristeći nedovoljan kapacitet GSP za prevoz svih putnika. Potom su gradske vlasti shvatile da privatne prevoznike moraju da uvedu u legalni sistem.

Delatnost javnog prevoza, prema tvrdnji gradskih vlasti, nije profitabilna ako ga obavljaju javna preduzeća. Najveći problem je manjak sredstava za investiranje u nova vozila i održavanje voznog parka.

Šira slika

Solo autobusi su na potezima koji će se dati privatnicima u proseku stari 8,37 godina, a zglobni čak 17,86 godina. Prosečna starost minibuseva je 11,5 godina.

Pređena godišnja kilometraža solo autobusa u proseku iznosi 862.000 kilometara, a za zglobne 1.839.000 kilometara.

Grad je starosnu granicu za autobuse u saobraćaju već smanjio sa 20 na 15 godina. Od 2025. vozila neće smeti da budu starija od decenije. Plan je da se privatni prevoznici obavežu na nabavku novih vozila već posle pet godina korišćenja, ali ostaje da se vidi kako će to funkcionisati u praksi. (Nova Ekonomija)

Više o ovome pročitajte na: