Gradski bazeni: Trovanje hlorom i ofarbani kupači

Kraj juna stigla je vijest vesti o trovanju djece klorom na zatvorenom bazenu u Bačkom Petrovcu. Slično je bilo i pre dvije godine u Subotici.

Ilustrativna fotografija (Izvor: Envato)

Inače, prilikom redovne kontrole uzoraka vode iz otvorenih bazena u Mačvanskom okrugu, utvrđena je mikrobiološka i kemijska neispravnost u određenom obimu, istaknuto je u saopćenju Centra za higijenu i humanu ekologiju Zavoda za javno zdravlje Šabac.

Stanje stvari

Vrata sa kabina na gradskim bazenima često otpadaju, sapun i toalet papir u toaletima su misaone imenice. Nedostaje dovoljno ležaljki i suncobrana.

Na nekim od njih osjeća se neprijatni miris u svlačionicama i kupatilima. Nakon farbanja bazen u Nišu u Sportskom centru “Čair”, ofarbani su i kupači – rad ovog objekta je započeo prije nego što se boja osušila. Primjera ima još, ali jasno je.

Zašto je tako

Javašluk na javnim bazenima spada u način poslovanja gotovo svih javnih poduzeća. A kako i ne bi kada se ona naveliko koriste za stranačka zapošljavanja i uhljebljivanja.

Zbog toga je teško očekivati da tamo vlada stručnost i savjesna radna etika – najblaže rečeno.

Posljedice

Ma koliko se vlast hvalila brigom za javno zdravlje, uvijek se na tom problemu negdje spotakne. Ovaj put u bazenu.

Pored ostalog, upravo ovaj način sukoba političke propagande i realnosti doprinosi konstantnom urušavanju povjerenja u državne institucije.

Jedna od posljedica je i to da su građani za različite usluge već plaćene državi kroz poreze, prinuđeni da ih dodatno plaćaju privatnim firmama iz iste branše.

F.Š. / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: