Kad korali stradaju…
Procenjuje se da je za samo deset godina, u periodu između 2009. i 2019. godine, izumrlo 15 odsto korala na svetskom nivou.
Februar iza nas osvojio je titulu rekordera u kategoriji “najtopliji u istoriji merenja”. Istovremeno, deveti je uzastopni mesec istorijski visokih temperatura širom planete. Globalno, prosečna temperatura vazduha u februaru bila je 13,54 stepeni Celzijusa. Lokalno, u Srbiji, odnosno još lokalnije – u Kikindi i Beogradu – zabeleženo je najveće odstupanje od normale. Bilo je 7,4 stepena toplije.
I okeani sve topliji
U februaru su se i okeani rekordno zagrejali. Prosečna globalna temperatura površine mora bila je 21,06 stepeni Celzijusa u februaru. Prethodni temperaturni rekord zabeležen je u avgustu 2023. godine. Tada je izmereno 20,98 stepeni Celzijusa.
Naučnici upozoravaju da su zbog zagrejanih voda koralni grebeni u Pacifičkom, Atlantskom i Indijskom okeanu u velikoj opasnosti.
Poručuju da će se četvrti globalni događaj masovnog izbeljivanja korala verovatno odvijati upravo na južnoj hemisferi i da bi mogao biti najgori u istoriji planete.
Šta je izbeljivanje korala?
Korali izbeljuju pod toplotnim stresom, izbacujući šarene, korisne alge koje žive u njihovim tkivima, ostavljajući za sobom bledi skelet. To ih čini ranjivim na izgladnjivanje i bolesti, a mnogi umiru.
Procenjuje se da je za samo deset godina, u periodu između 2009. i 2019. godine, izumrlo 15 odsto korala na svetskom nivou.
Stradanje korala može da dovede do kolapsa krhkih ekosistema grebena, a obale ostaju nezaštićene od erozije i oluje.
Nije bolje ni u polarnim sredinama
U februaru je i na Antarktitku zabeležen rekord. Morski led je dostigao svoj minimalni obim u istoriji, sa 28 odsto ispod proseka. (Nova ekonomija)